| Kittynika a întrebat:

Ati facut careva pentru Scolioza terapia Bowen(bowtech)? Daca da, ce rezultate ati avut si cat costa.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Teardrop a răspuns:

Da! Am încercat.

Încă continui.

Păi, eu nu credeam în terapiile alternative. Ziceam că-i doar autpsugestie, şi că creierul rezolvă totul, şi eu, cum sunt o persoană greu de convins, am zis că-i o tâmpenie, că nu-şi merită banii...

Mama a insistat "Hai, încearcă măcar, ce mai avem de pierdut?"

Am încercat totul...gimnastică medicală, înnot, corset medical, toate au dat greş. Scolioza mea se agrava în continuare.

Deja mă pregăteam psihic pentru operaţie..deşi era ceva greu pentru mine. însemna un an de repaus.şi sunt foarte activă.

Şi am zis...hai, că oricum, ce-am de pierdut.
N-am crezut. Dar m-am dus la insistenţele mamei.

De la 60 de grade toracal, am ajuns la 50. De la 55 lombar la 45.
10 grade, şi nu făcusem decât vreo două luni de terapie...

Eu n-am crezut. Şi nu ştiu dacă merge la toată lumea. Am auzit persoane care au făcut, şi nu s-a schimbat nimic.

Puterea de vindecare a corpului e extraordinar, şi, personal, cred că ăsta va fi cel mai mare pas al medicinei viitorului.

Să ne folosim de resursele noastre. Resursele interioare şi de creier, nu doar de chimicale.

Uite ce e. Nu are ce să strice. În cel mai rău caz, rămâne la fel. Te sfătuiesc să încerci.

Încă mi-e frică, că poate n-o să mai scadă, şi tot la operaţie o să ajung...da' imunitatea mi-a crescut extraordinar. Toată familia mea era răcită, înafară de mine. Beam apă după ei, şi nu am avut nimic.

Nu sunt adept al medicamentelor. Nu iau decât în cazuri rare.

Mă rog, deviez de la subiect.

Deci, cam asta e. Dacă mai vrei alte detalii sau ai întrebări, scrie-mi pe privat.

| Ania_8724 a răspuns:

Eu am hiperlordoză, scolioză, început de cifoză, şi am fost la un medic să văd dacă trebuie să port ham. Durerile au început de acum 4 ani aproximativ, dar erau de exemplu cand ma spălam doar pe cap, şi mă ridicam. În ultimul timp au devenit tot mai frecvente, şi-am fost nevoită din sfatul mai multor medici sa port corset. E pe tot spatele şi aprox 18 ore pe zi. Ca să nu mi se strofieze muşchii trebuie să fac şi gimnastică medicală deşi nu ştiu cât se mai poate regla la vârsta mea. Ştiu că n-am raspuns exact la ceea ce te interesa, dar vreau sa spun că poţi încerca în funcţie de vârstă şi de problema spatelui să porţi ceva(ham sau corset) şi să faci înot. Cel mai bine-ar fi să întrebi un medic sau ceva.