| doctorandus a întrebat:

Ati manca numai fructe, legume si seminte, toate negatite? Chiar si dupa vizionarea filmuletului urmator? http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=v vr6BgTqDeM

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

O sa ai deficit de calciu, proteine si altele doar din fructe si legume. Ai nevoie si de carne, branza, oua, peste ( in special oceanic ), lactate.

clipurile alea sunt stupide, oamenii mananca de toate de cand e vremea si cei care fac efort si mananca sanatos ( sanatos insaemna si carne ) traiesc foarte mult, la mine la tara se consuma carne si restul de 3-4 ori pe zi si toti ajung peste 80 de ani sanatosi.

| doctorandus explică (pentru Cosmin86):

Tocmai asta e spielul: in clip apare un medic care zice ca acel copil e subnutrit de parca ar fi copil african care face foamea.

De fapt, e vorba de o boala mentala (Orthorexia nervosa) declarata stil de viata.

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Interesant! Cred ca acest tip de dieta merge la persoane care nu depun un efort fizic mare zilnic, la persoane de varsta a2-a sau a 3-a, nicidecum la copii si la adulti tineri.

| XxP6N1H3RxX a răspuns:

Nu cred ca ai cum sa traiesti numai din fructe, legume si seminte

| Andreeamargii a răspuns:

Pai cred ca... Daca o sa vreau sa mananc morcovi am sa-i fierb, daca vreau sa mananc rosii le pun in ciorba, daca am pofta de fructe mai bine mananc gem si daca nu am acasa ma duc la magazin si imi cumpar.Asta e parerea mea