| tonyc7 a întrebat:

Avand in vedere radiatiile si undele electromagnetice pe care le emite, purtatul telefonului la unul din buzunarele din fata al blugului poate crea probleme pentru testicule daca telefonul e foarte aproape de acestea? Mai ales atunci cand acesta suna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Consumul (si inclusiv si radiatiile electromagnetice) sunt nesimnificative in regim de asteptare, deci NU dauneaza "barbatiei".
Radiatiile sunt (mai) puternice atunci cand telefonul EMITE intens, adica in timpul convornirilor telefonice si la conexiunile internet /bluetooth.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt probleme.

| Drimmero a răspuns:

Prostie mai mare decat asta nu am auzit : ) ). Probabil ti-a zis vreo baba de chestiile astea, telefoanele din zilele noastre sunt puse pe piata respectand anumite norme, emit radiatii extrem de mici, nu e vreun Cernobil de buzunar sau vreo bomba nucleara, calmati-va.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Desi unii zic ca telefoanele sunt sigure, deoarece toate incearca sa redica pe cat posibil SAR-ul...

Exista altii care spun ca sunt foarte nocive.

Daca il tii langa tine 5 minute, corpul are posibilitatea sa compenseze situatia, ca atunci cand mananci mcdonalds.

Daca il tii pe tine cateva ore, atunci situatia poate sa stea altfel.

Din simplul motiv ca in momentul in care emite, si acesta nu e chiar rar( gandeste-te ca ai internet, servicii de localizare, etc) se emit acele renumite campuri magnetice pe frecvente ce pot sa incalzeasca apa (cu 5g e un pic mai diferit) si asta inseamna ca aduce un stres in locul respectiv.

Tinandu-l continuu acolo, la un moment dat, din cauza unei raceli, sentiment sau chiar si o carenta alimentara, corpul tau va fi mai slabit, sistemul imunitar nu va mai fi la fel de puternic si apar complicatiile deoarece schimba temperatura ambientala, prin incalzirea apei din organism, ducand la modificari chimice in procesele normale ale celulelor.

Daca o iei intuitiv, telefonul mobil e legat mai mult de cancerul la cap sau in zona pubiana sau chiar abdominala.

Ma intreb de ce nu este legat popular si de cancerul la degetele de la picior sau genunchi.

Nu stiu daca trebuie sa scrie undeva un studiu clar despre asta. Utilizeaza si tu gandirea intuitiva sa vezi daca par sa aiba legatura...

Cam asta e ideea din spate.

Eu zic ca este valida, pe termen lung, dar este o parere personala.

| dorel421 a răspuns:

Nu, radiatiile le care le emite un telefon sunt extrem de mici deci nu trebuie sa te ingrijorezi de vreo ceva.

| tonyc7 explică (pentru dorel421):

Chiar si atunci cand suna?

| dorel421 a răspuns (pentru tonyc7):

Da, chiar si atunci cand suna.