| xgd a întrebat:

Aveti careva un plan de ingrijire a unui pacient cu ocluzie intestinala? Daca aveti plsssss ajutati-ma, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pentru inceput orice ocluzie se opereaza de urgenta, asa ca sper ca te referi la sfatur post-operatorii.
Planul de ingrijire trebuie discutat cu medicul care a operat acel pacient. Stiu ca nu asta e raspunul pe care il vroiai, dar pentru a putea crea un plan trebuie sa stiu foarte multe variabile: nivelul ocluziei, gradul de afectare, patologii intestinale asocite, cum a decurs operatia, cat de lung a fost segmentul extirpat, care a fost mecanismul ocluziei, care a fost cauza ocluziei, care a fost metoda folosita, ce tip de sutura s-a folosit, etc. In functie de astea, se poate ca pacientul sa aiba doar restrictiile unei operatii pe intestin (repaus digestiv, apoi reinceperea hranirii progresiv) si pana la regimuri alimentare speciale administrate intravenos, in functie de toti acesti parametrii.