| Andrex14 a întrebat:

Aveti idee cam cat costa in ziua de azi operatie de polipi si respectiv daca e si de amigdalite?

M-am operat acum 6-7 ani, dar au crescut la loc si m-ar interesa cam cat mai costa o operatie. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Amigdalele, odata ce au fost indepartate, nu se mai refac. De asemenea, nu se refac dupa operatie nici vegetatiile adenoide( "polipii" cum le numesti tu!) --- refacerea lor este un mit! Se poate intampla ca medicul care a operat prima data sa nu fi indepartat complet aceste tesuturi limfoide ( se intampla in cazul indepartarii vegetatiilor adenoide).

Operatia este gratuita pentru elevi sau studenti(sub 26 de ani)in spitalele/clinicile de stat --- in clinicile particulare, conditia gratuitatii este ca medicul care face operatia sa aiba contract cu Casa de sanatate.

| Andrex14 explică (pentru alessia5158):

Sunt elev am 19 ani fac sambata, deci sa inteleg ca e gratuita?

| alessia5158 a răspuns (pentru Andrex14):

Da, este gratuita. Pentru internare, ai nevoie de o trimitere de la med. de familie sau de la specialistul ORL+ dovada de asigurat. Pentru dovedirea calitatii de asigurat, ai nevoie de o adeverinta de la scoala unde esti inmatriculat din clasa a 9-a pana in prezent.Cu adeverinta + C.Identitate te duci la Casa de Sanatate(la biroul unde se certifica calit. de asigurat) sa-ti certifice calitatea de asigurat.

Conf. Legii nr 95/1996 sunt asigurate fara plata contributiei urmatoarele categorii de persoane:
a) toti copiii pana la varsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pana la varsta de 26 de ani, daca sunt elevi, inclusiv absolventii de liceu, pana la inceperea anului universitar dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenti si daca nu realizeaza venituri din munca;
b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani, care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;

| darrio2007 a răspuns:

Mergi la acelasi medic care te-a operat. Daca mai este.Pot diferi preturile.De la medic la medic.

| Azµre a răspuns:

Depinde variază de la medic la medic.