| o0Adri0o a întrebat:

Azinoapte mi-a iesit o bubita pe buza de sus, cred ca e herpes.sau ceva de genu' ca se simte asa.naspa. Ce pot face ca sa treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SimoDR a răspuns:

Leacuri babesti, pana ajungi la farmacie si ceri parerea farmacistei.
Deci:
- daca bubita este in exteriorul buzei, poate fi un herpes. Si poti sa iti dai cu putin scrum de tigara. Dar scrumul sa fie proaspat colectat de la tigara, nu lasat de nu stiu cand in scrumiera. Dai de cateva ori, cam o data la jumatate de ora.
-daca bubita este in interiorul buzei, in gura adica, iei frumos pe varful unui deget putin bicarbonat alimentar, si dai pe bubita. Tot de cateva ori, nu e nici un pericol, atat timp cat nu inghiti.
Apoi...la farmacie.

9 răspunsuri:
| luiza a răspuns:

Daca e doar de azinoapte ia un cubulet de ghiata si tine-l pe herpes. ca medicament poti sa iei de la farmacie Aciclovir sau Zovirax.

| Jameson a răspuns:

Sa nu te lingi pe buze

| expertulginecolog a răspuns:

Exista un plasture special du-te la farmacie si spune-i lui tanti ce aihappy

| amykool a răspuns:

Sa te dai cu cloviral

| bLacKbaLL a răspuns:

Cel mai important este sa nu lingi buzele doarece se va face mai rau... poti sa te dai cu niste crema de galbenele dar cu f putina si iti va trece in 2 -3 zile

| Chhrisu a răspuns:

nu o mai musca si las-o sa treaca de la sine.am avut si eu si a trecut singura

| Lacra16 a răspuns:

Pai iti poti da cu tinctura de propolis si daca nu vrei sa se observe asa rau sunt niste plasturi speciali la farmacie. Si eu am aceeasi problema de ieri. Succes!
Funda?

| LeUTuzZ a răspuns:

Si eu am de 2 zile si am lasat-o asa si imi trece repede.Bine nu trebuie sa te gandesti la asta, mai ales cad copii te vad nu-i baga in seama.Si daca iti ie gandu de la problema asta o sa treaca inainte sa observi.

| violetttaaa a răspuns:

Imediat cum ai simtit un HERPES unge-o cu " unguent de galbenele" e eftin in farmacii, crede ma se usuca in 24 ore si nici nu te doare. chiar acum am si asa am facut.