| anonim_4396 a întrebat:

Bila leneșă se mai poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

E un fel de ai fi al bilei, nu este tocmai o afectiune dar cum a spusA wgenetix, trebuie sa fi atenta la ceea ce mananci, de fapt ce face rau ficatului cam face rau si fierei, cu toate astea sunt anumite alimente de care sa te feresti cum ar fi : ceapa si usturoiul in exces, fasolea si tot ce te baloneaza, prajelile etc
Poti manca putin din absolut orice nu sunt restrictii insa sa nu faci excese.
De obicei cand faci excese alimentare aceasta fiere lenesa da simptome de rau in sensul ca ai greturi si stari de voma, si o stare generala de rau, dureri de cap, cam asa stiu ca se manifesta de la cineva din rudele mele care are fiere lenesa.

| oz_1736 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica de,, regim alimentar". De fapt regimul e un stil de viata normal fara excese alimentare. Inseamna sa mananci sanatos

| AwGenetix a răspuns:

Nu. pentru ca nu e de fapt leneșă. este obstrucție patologica din naștere.

dar in afară ca nu te poți indopa cu shaorme nu pierzi nimic

| Elynad a răspuns:

Se poate trai cu ea toata viata, fara prea mari probleme. Mai un Colebil, mai un Anghirol...
Mai merge si educata, adica eu nu recomand un regim strict. Mananci tot ce iti face bine dar mai incerci si cate putin din ce iti face probleme, condimente, grasimi animale, etc. Adica nu exagera cu regimul.
Priodic analize preventive pentru ficat: TGP, TGO, Bilirubina directa/totala, ecograf si daca sunt ok n-ai de ce sa iti faci probleme.
Si recomand oricui testele pentru hepatitele B si C, uneori se ascund in spatele unor probleme de genul. Acum sunt tratabile, nu trebuie sa picam in disperare dar trebuiesc facute.