| bkmad a întrebat:

Bun. Am o problema cred eu ca destul de mare. cu parul. Il am ondulat de la natura. si am probleme cu matreata de care nu pot scapa. am incercat din fiecare fel de sampon si nu am scapat de ea. acum ma spal cu Gliss Shea si folosesc si balsam de asemenea nu ma pot lipsi de balsamul de par. asa ca intrebarea mea este : stiti sampoane bune naturiste din farmacii care sa aiba si balsam ( nu smapon 2 in 1 ) balsam separat. impotriva matretii dar totodata sa faca si parul stralucitor? sau daca nu naturiste ceva profesional? sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| marrr a răspuns:

Iti recomand samponul Nizoral de la farmacie. Costa in jur de 40 de lei si este foarte eficient; mi-a fost recomandat de catre doamna doctor a scolii si am scapat de matreata.
Are si prospect medical, ca sa stii cum sa-l folosesti si pentru cat timp si e foarte bun.
Dupa 3 saptamani, il poti folosi cu un alt sampon, pana se termina.

| xClementine a răspuns:

Si eu am exact aceeasi problema. :|
Am luat un sampon si lotiune antimatreata de la Krauter.
Sunt un fel de produse bio. Se spune ca scapi de matreata cu ajutorul lor dar eu tot nu am scapat. :| Insa poti sa incerci.
Uite asta este samponul :
http://www.produsebio.com/......auter.html
Si mai este un fel de lotiune cu care te dai dupa ce ai sapunit si limpezit parul, il lasi 10-15 minute sa se aseze iar apoi te stergi pe par fara sa te limpezesti!
Uite aici si lotiunea antimatreata :

http://www.shopmania.ro/......25274.html
P. S
Parul chiar ti-l face mai stralucitor si matasos. :) La mine de exemplu a mai redus din matreata dar nu complet. Insa te tine 3-4 zile. Succes. :*

| BlackVeil a răspuns:

Incearca Selsun mov, nu are balsam, dar este un sampon exceptional!
Eu am avut mari probleme cu matreata, am facut diverse tratamente naturiste, nici un rezultata. Pana intr-o zi cand m-am dus la frizerie, iar o frizerita mi-a recomandat acest sampon, l-am incercat si a dat rezultate vizibile de la prima spalare!
Pretul este putin cam marisor, intre 50-60 lei, dar merita.

Uite cum arata http://www.westons.com/acatalog/info_SEL186P.html

http://www.shopmania.ro/......89677.html
http://www.avenuespharmacy.com.au/......atalog.asp xsl|0%6024566~3|&SRCH=1

Sper sa-ti fie de folos!