| Buburuză38 a întrebat:

Bună!

A făcut cineva tratamentul cu lăptișor de matcă? Mă refer la tratamentul intern, cu administrare de dropsuri sau pastile.

Ce efecte a avut asupra organismului? S-a simțit vreo diferență?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Este bun pentru organism.Nu am constatat efecte spectaculoase la mine. Vorbeste cu un medic specialist in apifitoterapie sa-ti spuna de care sa iei-sunt multe pe piata si unele nu sunt bune-si sa-ti faca o schema de tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bun! e natural! incearca cateva zile.

- Rol antiinflamator - Propolisul poate fi folosit ca agent antiinflamator atunci cand este utilizat topic sau ingerat. Cercetatorii au descoperit ca acesta este excelent pentru vindecarea ranilor, atat externe cat si interne, inclusiv ulcere. Faptul ca propolisul este un antiinflamator, il face, de asemenea, util in cazul infectiilor respiratorii, deoarece poate reduce orice inflamatie care poate ingreuna respiratia.

- Beneficii antibacteriene - Propolisul s-a dovedit a lupta impotriva bacteriilor si a placii din interiorul gurii. De asemenea, este eficace in curatarea ranilor, in scopul de a preveni infectia si ajuta deci in lupta impotriva infectiilor respiratorii asa cum este precizat anterior.

- Beneficii antivirale - Tinctura de propolis poate fi utila in combaterea unui focar de herpes. Numeroase studii au arata ca propolisul poate distruge anumite virsusuri, inclusiv cu tipul de virus herpes simplex 2.

- Beneficii pentru femei - Tinctura poate fi utila pentru femeile care sufera de anumite conditii hormonale sau sangerari. Propolisul poate fi de ajutor pentru femeile care sufera de sindromul premenstrual si pentru femeile care sunt asaltate de bufeurile neplacute in timpul menopauzei. Dincolo de aceste beneficii importante pentru femei, propolisul de albine si-a dovedit efectele pozitive si in cazul femeilor care sufereau de diverse tipuri de sangerari si infertilitate.

- Frumusete si sanatate - Tinctura de propolis isi croieste drum chiar si in industria de infrumusetare. Cele mai multe femei si chiar unii barbati, sunt foarte constienti de beneficiul utilizarii produselor apicole in procesul mentinerii frumusetii.