| Cristinuș24 a întrebat:

Acum 2 luni am fost la oftalmolog si am miopie(aprx OD: -0, 50 OS:-1, 25 ) mi-a dat ochelari cu dioptrii mai mici( -0, 25 si -0, 75) si de atunci port ochelari incontinuu. De o sapt am observat la scoala ca imi fug ochii uneori.(cam de 3 4 ori pe zi)Am fost f obosita in ult timp.Sunt sanse sa fie strabism? ..Mentionez ca am 15 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sara1248 a răspuns:

Sunt purtatoare de ochelari de 2 ani si ceva, cu dioptrii apropiate de ale tale. Nu stiu cat de normala este ''fuga ochilor'', o patesc si eu destul de des, insa la controale imi spune mereu ca e totul ok, ca nu e vorba de strabism sau ceva. Ma gandesc si eu ca e posibil sa fie din cauza oboselii, eu patesc asta in general seara. Incearca sa te odihnesti mai mult. happy

1 răspuns:
| UnTipObisnuit a răspuns:

Posibil, ochelarii te obosesc. Presupun ca este normal, creierul tau inca se obisnuieste cu ei.
Nu sunt in masura sa spun cu atata exactitate, cineva purtator de ochelari ar putea confirma.
Nimic grav, dupa parerea mea.