| Anonimmmmm2222 a întrebat:

Heii! Am fost la oftalmolog si am aflat ca am miopie. De 2 zile port ochelari( OD: -0, 25; OS:-0, 75) corect eu am -1.50 si -0, 50 dar mi-a dat niste dioptrii mai mici ca sa nu ametesc. Sunt singura din familie care are miopie..deci cred ca este miopia scolarului. Este adevarat ca daca port ochelari dioptriile imi cresc mai lent? Ele se opresc din crescut la 18 ani? Daca nu port ochelari incontinuu dioptriile o sa creasca mai repede? As vrea sa fac operatie la 21 de ani sa scap de miopie. Exista riscuri? Multumesc.

1 răspuns:
| Horus35 a răspuns:

Nu înțeleg motivul ( "ca să nu amețești") pentru care porți ochelarii nepotriviți. Din câte știu eu trebuie să-ți fie perfecți, nu mai mari, nu mai mici pentru că ar putea înrăutăți situația. Eu am purtat din prima ochelarii cu dioptriile de -2, 00 și -1, 50 fără să am vreo problemă, dar dacă așa a recomandat medicul tău, nu pot să-l contrazic. Chiar dacă porți sau nu porți ochelari, tot o să-ți crească dioptriile. Dacă porți ochelari, ochii o să facă un efort mai mic, nu vor fi foarte solicitați. Operația se face după împlinirea vârstei de 18 ani după ce dioptriile nu s-au modificat timp de 18 luni. Orice operație are riscurile ei, în acest caz corneea ar putea fi afectată mai mult sau mai puțin.
Ai aici răspunsul unui medic oftalmolog la o întrebare asemănătoare și experiența unui pacient: http://www.romedic.ro/......ochi-13790