| anonim_4396 a întrebat:

acum 2 zile am fost la un club si am baut, am dansat, iar in jurul orei 3:00 dimineata prieteni m-au dus la spital la urgente. Am fost in coma alcoolica si doresc sa aflu cat mai multe detalii despre ce ar putea urma sau ce as putea sa fac pe viitor, cu toate ca mi s-a interzis consumul de alcool pe viata, doctori au spus ca am avut noroc dar data viitoare s-ar putea sa nu mai ajung la spital, ce credeti ca ar trebui sa fac acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa te lasi de alcool daca vrei sa-ti traiesti viata pana la adanci batraneti.

| Bomberman a răspuns:

O problema care poate aparea si se poate dezvolta pe viitor ar fi ciroza, pe urma probleme la nivelu sangelui etc alchoolu afecteaza in timp toate organele interne si este de preferat sa fie evitat. dupa o betie crunta cum a fost cazu tau, vei ramane cu o dependenta(intr-o mica sau mai mare masura) pe care trebuie sa ti-o depasesti.cu toate astea ar fi bine sa te duci sa vorbesti cu un medic.el iti va explica mai bine tot ce trebuie sa stii in legatura cu problema ta.

| trăncănici a răspuns:

Să savurezi petrecerile prin prisma comunicării,nu a paharului şi nici a concursurilor de genul "care bea mai mult"! Promite-ţi ţie(nu mie)că nu vei mai repeta în viaţa ta aceeaş greşeală! Pentru că dacă într-o petrecere ar exista o fată care ţi-ar fi să-ţi fie ursită,cînd te-o vedea în comă alcoholică,fuge dezamăgită, rupînd pămîntul şi uite-aşa ajungi la pensie flăcău! Dacă mai ajungi pînă la pensie! Trăieşte-ţi prezentul, dar cu gîndul la viitor!

| NoChanceForUs a răspuns:

Să bei.

| ROB3RT89 a răspuns:

Cel mai bine cand mai mergi la distracti sa bei cu masura,bautura e buna pentru cine stie sa-o beahappyPoti sa ai probleme pe viitor,poti suferi de ciroza, cea ce nu-ti doresc, asa ca las-o mai moale!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa nu mai consumi alcool niciodata si in nici o cantitate, sa faci mult sport in aer liber, sa urmezi macar 2-3 ani un regim alimentar din care sa excluzi prajelile, carnea de porc, conservele, sa mananci totul doar fiert, eventual piept de pui sau peste slab pe gratar. Vei ramane cu un deficit al coeficientului de inteligenta semnificativ, dar asta nu se mai poate repara.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Iarta-mi sinceritatea:
E clar ca ti s-a spus deja ce sa faci pe viitor: sa renunti la alcool. Dar avand in vedere ca deja ai ajun intr-o coma alcoolica si datorita faptului ca e clar ca nu e prima data cand bei peste masura (cei care intra de la prima betie in coma, ajung sa aiba o repulsie pentru alcool. cel putin cateva saptamani) cred ca intrebarea ta e: "chiar o sa mor daca mai beau", iar raspunsul care il astepti e "nu" urmat maxim de "dar incearca sa bei cumpatat" (sfat pe care cred ca nici tu nu crezi ca o sa il urmezi).
Ideea e cam asa: betia e un simptom al faptului ca alcoolul e mai puternic ca tine (si fiziologic si comportamental). Iar alcoolul daca preia controlul, sigur distruge, frecvent si omoara.
Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e ori sa gasesti in tine puterea si sa iti controlezi consumul(maxim o bere la 0, 5l pe zi, maxim 2 beri la 0, 5l pe saptamana). Si daca acest lucru nu se poate, sa elimini tentatia pana ce vei avea aceasta putere (poti sa vorbesti cu prietenii tai sa nu te lase sa depasesti limita impusa, iar daca tentatia vine de la ei... sa iei masurile pe care le consideri tu necesare. In viata e bine sa stii care iti sunt prioritatile. Daca tentatia e prea mare, incearca sa iti iei cat mai multe sucuri cand mergi in club, iar cand vrei sa te duci sa iti iei a doua bautura alcoolica, pleaca acasa, etc).
PS: Desi ar fi indicat sa renunti la alcool pentru o perioada cat mai lunga, macar lasa-l sa se odihneasca cateva saptamani si sa nu i dai alcool, medicamente hepatotoxice (paracetamolul e cea mai comuna) si sa incerci sa ti un pic de regim. Iar dupa perioada asta, sa iti faci un control sa vezi cum arata functia ta hepatica. Iar daca ficatul e compromis (cea ce ar putea fi destul de improbabil luand in calcul 1989 din id ca fiind anul nasterii tale, si presupunand ca corpul tau a avut grija sa intre in coma inainte sail distrugi definitiv) speranta ta de viata va scadea simtitor cu fiecare gura de alcool pe care o bei, asa ca e clar momentul abstinentei la alcool.

| Alina894 a răspuns:

Asa iti trebuie daca iti place sa te dai in spectacol!