| cosmina_4658 a întrebat:

acum 3 zile am descoperit in vagin pe partea stanga o umflatura ca un bob de mazare care nu doare.In urma cu un an la un consult ginecologic, doctorul a spus ca am ovarul stang polichistic si de atunci urmez tratament cu diane 35.Se poate ca acea umflatura sa apara din cauza anticonceptionalelor? Am programare la ginecolog abia joi si sunt foarte speriata de ce ar putea fi...as dori sa imi raspunda si Brigaela.va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are legaturanici cu ovarul polichsitic, nici cu Dian, cel mai probabil e un chist de glanda Bartholin. E o chestie benigna care se poate evacua cu usurinta, cu anestezie locala, daca e cazul. E neaparat nevoie sa te vada ginecologul, pentru ca ti-am spus numai o suspiciune de diagnostic, dar nu e cazul sa te ingrijorezi prea tare. Nu traumatiza leziunea, n-o mai zgandari si du-te poimaine la medic

2 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Polichisturile nu cresc chiar atat de repede, asa ca mai poti astepta pana joi. Cere o trimitere la radiologie, unde poti face un ecograf endo-vaginal. Nu costa mult si afli totul despre interiorul corpului tau. Intr-adevar, medicul este cel mai in masura sa decida. Multa sanatate!

| robyroby a răspuns:

Eu iti recomand sa mai astepti 2 zile si sa mergi la un medic specializat. Probablil sunt si pe TPU niste "medici" sau persoane cu fac. de medicina dar tot doctoru e in masura sa iti spuna ce si cum. Bafta!