| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Acum câteva luni ( luna august - septembrie ) am început să am amețeli uneori însoțite de palpitații care apar la ridicarea din pat și am fost la doctori O.R.L, cardiolog iar aceștia mi-au spus că nu am nimic. Am fost trimis la un doctor neurolog care mi-a spus că sunt deshidratat dat vitamina D3 și neuromultivit, pe care le-am luat câteva luni, ideal ar fi să beau 2l de apă pe zi, dar nu pot.
De o lună încep să am următoarele simptome, unele pe care nu le-am mai avut până acum
- amețeli și uneori palpitații la ridicarea din pat
- confuzie
- stare de rău, poate chiar greață după masă și uneori apare o respirație rapidă care ține uneori 30 de minute, o respirație rapidă și superficială la început, mai apoi lentă dar profundă.
- oboseală ( dorm aproximativ 3 ore ziua, chiar dacă dorm 7-8 ore noaptea ).
- slăbiciune
- mici spasme musculare care nu pot fi oprite, dar fără dureri.
- durere câteodată în abdomen, câteodată în partea dreaptă jos și stângă sus.
- câteodată amorțeli ale picioarelor.
Am făcut analize de sânge, urină și o coprocultură, analize uzuale recomandate de medicul de familie care au ieșit toate bune. Am uitat să includ și glicemia în analizele de sânge.
Din câte am citit pe net simptomele mele pot indica diabet, dar mi-aș cumpăra un glucometru să văd dacă glicemia mea se încadrează între valorile normale și să merg la un diabetolog dacă valorile glicemiei sunt prea mari ori prea mici.
Oare am risc de diabet?
Menţionez că bunicul meu a decedat recent având diabet, el a suferit anputaţii ale picioarelor,
a intrat în comă și cred că cauza exactă a decesului fiind un al doilea accident vascular cerebral ( A.V.C. ).
Ce ziceți, oare ce pot avea?
Am 14 ani, sunt băiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-as recomanda sa faci un sport si sa lasi ipohondria si inventatul bolilor, ca-i pacat la 14 ani sa te crezi atat de bolnav.

| Lambruzau a răspuns:

Indicat ar fi sa faci analiza numita "glicemie glicozilata" iti da media pe ultimele 3 luni.