| ccnv a întrebat:

Hai salut. Pot face diabet daca mananc multa miere? (mentionez ca mi-am facut analize la sange si am glicemia destul de scazuta)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca mierea este facuta "normal" si mancata moderat, atunci nu poti avea astfel de probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mierea de albine este ca un medicament.E buna dar in exces nu e vorba ca iti creste glicemia ci ca iti strici stomacul sau ficatul.Mai putina.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ti-e frica poti sa folosesti indulcitor de stevie. nu are indice glicemic, calorii etc., cel putin merge in mancarea solida. in cafea e prea tare

| Okkultist a răspuns:

Pai parintii sunt doctori. Daca glicemia ta este normala nu trebuie sa te ingrijorezi, dar si muta miere in exces face rau. Daca vei merge in india vei observa ca indianul pune zahar in ceasca cu ceai sau miere pana cand sta lingurita in picioare. Dar asta e alta poveste. Incearca sa reduci cu 30% din aceea miere multa. Este foarte buna pentru organism, dar cel mai important lucru nu trebuie sa o ti la temperaturi mari si sa ai grija sa fie 100% altfel nu e bine. Oricum eu am o slabiciune pentru dulciuri exagerata laughing dar in aceelasi timp nu mananc carne, decat foarte rar. Oricum, sanatate multa!

| zaratu a răspuns:

Daca ai glicemia pes 120 dimineats pa manancate atunci trebuie sa te ingrijorezi

| Vaculin_Andreea_1984 a răspuns:

In cazul in care ai glicemia scazuta nu, mai ales ca mananci miere-ea e compusa din zahar natural.