| LexC a întrebat:

Acum cateva ore eu si prietena mea am decis sa gatim cina insa era prima data pentru amandoi cand gateam si am reusit sa ne taiem amandoi in palma cu cutitul (nu ma intrebati cum suntem foarte neindemanatici). Ne-am tinut de mana putin 2-3 minute insa nu observasem ca sangele nostru facuse contact deoarece aveam amandoi rani deschise. Stiu sigur ca amandoi suntem sanatosi insa problema este ca eu am grupa de sange A(2) si ea B(3) si parca tin minte ca nu era bine ceva cu antigene si anticorpi.
Putem pati ceva grav de la chestia asta sau problemele de acest tip (antigene si anticorpi) sunt intalnite doar la transfuzii de sange mari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Va'ti taiat amandoi,apoi va'ti tinut de mana, asa cam cate minute si deodata deja mainile vi sau lipit una de alta laughing asa ca ati ramas lipiti, acum problema este cum va dezlipiti laughing la medic nu vreti sa apelati ca va este rusine laughing ce poveste, ai visat, ori incerci sa scrii si postezi aici sa vezi ce spune lumea?

| LPCTSTR a răspuns:

Chestia se întâmplă numai în cazul în care sângele unei persoane incompatibile ajunge în tine numai prin transfuzie.
În cazul tău, cel mai probabil sistemul imunitar se ocupă cu eliminarea celulelor necunoscute din acea zonă, valabil și pentru ea.
Dacă ai noroc să nu te alegi cu o infecție locală, zic eu că rana se va închide în minim 2 săptămâni.

| SkyPilot a răspuns:

Daca nu aveti ceva transmisibil prin sange, nu puteti pati absolut nimic. Poate o infectie locala minora daca nu va curatati bine.
Ceea ce stiti voi este legat de transfuzii.

| Crackman a răspuns:

Ar fi totul ok.