| cokaina a întrebat:

acum o saptamana m-am taiat la o mana mai precis antebrat cam 10-12 cm mai sus de incheietura mainii in dreptul degetului mare(pozitia acestuia fiind orientat in sus cu palma pe verticala inainte) sper ca se intelege. nu ma doare locul unde sunt taiat dar imi este amortita palma pe interior si degetele pe exterior si ma si ustura asa de parca m-as fi fript, e cumva foarte sensibila pielea ASI DORI CEVA SFATURI CE AR PUTEA FI AM TAIAT CEVA GRAV? nu ca nu ar fi destul de grav ca m-am taiat la mana da na. deja rana incepe sa se inchidaa NU AM MERS LA MEDIC, scuze. gram. tongue ASTEPT RASPUNSURI VA ROG SI SFATURI

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bulin a răspuns:

Depinde de adancimea ranii poti sa fi atins vreun nerv si acum sa isi faca de cap.Este normal sa ai mana amortita vreo saptamana asa te va tine apoi te lasa usor usor. Pune pe plaga (taietura) betadina pentru a dezinfecta locul si tine un pansament si ai grija sa nu transpire mana. Dupa o saptamana fa cateva exercitii cu mana strange pumnul desfa pumnu etc

1 răspuns:
| desisdana a răspuns:

Daca zici ca iti este amortita mana atunci ar trebui sa mergi la medic.n-ai scris cat de adanca e taietura:daca e f adanca atunci ar fi atins un nerv sau muschi; iar daca e ceva superficial(nu chiar asa de adanc) atunci e foarte posibil sa se fi infectat. oricum, in ambele cazuri ar trebui sa mergi la doctor ca sa eviti complicatiile