| DiBianca a întrebat:

Buna all.
Am 14 ani si m-am trezit acum jumatate de ora cu o durere la sanul drept.Am incercat sa palpez acolo(nu prea stiu cum se face) dar simt ceva ca o piatra acolo. Durerea se simte langa sfarc(scuza`ti expresia)pana la subrat. Durerea e ca o durere si o usturime.Inainte ma durea la sanul stang, nu am pe nimeni in familie din cate stiu eu sa fi avut cancer la san, verisoara mea care are 15 ani are nod. Durerea de atunci inca n-a trecut si nu mi sa mai intamplat sa ma doara inainte de menstruatie sau pe timpul menstruatiei, sunt si foarte stresata si am sanii putin mai mari decat fetele de varsta mea si cand sunt acasa sau nu merg pe undeva nu port sutien. Ce ar putea fi? Ce as putea face acum sa nu ma mai doara? Multumesc, dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Majoritatea femeilor au dureri de sani inainte sa le vina ciclul menstrual. Faptul ca simti ceva tare inauntru... poate sa fie inselator! Mergi la medicul de familie care poate sa-ti faca o palpare corecta! Nu este de joaca cu asa ceva, dar eu zic ca te alarmezi degeaba! Eu sunt adulta, si de cand am ciclu am dureri de sani inainte cu 2-3 zile. Uneori doare atat de tare ca nu stiu cum sa dorm! De durere!
http://www.musetel.ro/articol.php?id=938

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti cresc sanii, stai linistita. Nu este vorba de cancer de san sau de ceva grav. Din experienta mea personala, durerile de crestere ale sanilor sunt destul de suparatoare si nu pot fi ameliorate cu nimic (putin cu comprese reci).

| BGDs a răspuns:

Du-te la medic si fa-ti o ecografie la sani

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu intreba pe nimeni de la TPU. Du-te la medic. E singurul in masura sa-ti raspunda si nu neglija. Poate fi periculos!

| Candice a răspuns:

Eu zic sa-i spui mamei tale sa te duca la doctor. Orice boala, pentru a fi prevenita, trebuie depistata la timp.