| Cocours19 a întrebat:

Am 12 ani si menstruatia inca nu mi-a venit! Ma simt jenata cand aud ca unele colege vorbesc despre asta! Dar totusi zilnic vad ca am o mazga alba pe chilot, iar cand se usuca pare galbuie! Are cineva vreo explicatie?(si uneori am si mancarimi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Menstruatia vine in jurul varstei de 13-14 ani si in situatii exceptionale mai devreme sau mai atrziud e varsta asta.
Tu esti inca foarte micuta si nu-i cazul sa-ti faci probleme din cauza lui.
In orice caz, singura persoana din lume care-ti poate spune cu precizie cand iti vien menstruatia, este mama ta, deoarece tu o mostenesti pe ea si vei avea ciclul la aceeasi varsta la care l-a avut si ea.
Cat prievste mazga de pe chilot, este o secretie normala care apare la toate fetele si femeile, chiar cu 1 an inainte sa-ti vian ciclul menstrual si continua sa curga, pana la 50 de ani, acnd intri la menopauza.
Mancarimile le ai doar de la lipsa igienei locale (spalare pasaricii).
Acum esti destul de maricica sa intelegi ca trebuie sa faci dus zilnic, iar poponetul si pasarica, sa le speli cu apa calda si sapun, de 2 ori pe zi, dimineata la trezire si seara, inainte de culcare. Chilotul de asemenea, trebuie schimbat zilnic.