| anonimaalee29 a întrebat:

Sunt fata si am mancarimi destul de urate in zona intima si imi curge zilnic o chestie alba foarte lipicioasa, ce se usuca pe chilot. Nu are miros persistent.
Sunt virgina si am facut doar sex oral.
Ma spal cu sapun Dove in zona intima, voi ce folositi si va este bun? Ma gandesc sa nu fie din cauza sapunului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| 90210 a răspuns:

Am patit si eu asta. Eu am patit din cauza unui gel de dus. Eram in graba si ramasesem fara gel intim si am folosit acel gel de dus. Au urmat niste mancarimi insuportabile. Iti jur ca aproape incepusem sa plang de cat de naspa era. Ce ai tu se numeste micoza vaginala. Sunt ciuperci care traiesc in vaginul nostru fara sa creeze probleme, dar daca este deranjat PH-ul atunci se formeaza aceasta micoza fungica. Du-te la farmacie ia clotrimazol, te poti da si cu crema de galbenele sau poti pune si iaurt. Eu am incercat toate variantele deci nu pot sa-ti spun clar care a functionat mai bine pentru ca eram disperata sa scap de acea mancarime. Clotrimazolul este perfect pentru asemea infectii fungice. Pui acolo unde simti mancarime si sfatul meu este s-o pui inainte de culcare pentru ca asa are timp sa-si faca efectul mai bine. Bafta. Nu doresc asa ceva nici celui mai mare dusman! A fost oribil!

| anonimaalee29 explică:

Daa, este foarte oribil, mai ales ca avem si unghii si cand incercam sa ne scarpinam ne si ranim sad ma bucur ca ai scapat, voi folosi si eu acea crema.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai putea sa folosesti una dintre urmatoarele tratamente care ar fi printre cele mai indicate pentru tratarea candidozei vaginale;
- Canesten-Gyn 4-6 ovule seara, combiinat cu Clotrimazol crema 1% pe intreaga zona a vulvei.; sau ovule Cervugid, ovulele Zifex.
- De asemenea pentru tratarea candidozei vaginale este foarte indicat Lomexin (Fenticonazol) 600mg sau 1000mg ovule in doza unica seara (se poate repeta tratamentul la 3 zile).
- Miconazol 250mg (sau 150mg) comprimate vaginale, una/zi timp de 7-14 zile (se poate administra si in timpul menstruatiei).
- Nizoral ovule, un ovul vaginal pe zi seara timp de 3-5 zile + clotrimazol crema 1% pe exterior
In cazul in care mancarimie si/sau arsurile nu trec in 3-5 zile va trebui sa se faca analiza secretiei vaginale intr-un laborator. Multa sanatate!

| Quassaar a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Unde să-și bage frate ovulele daca fata este virgina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Quassaar):

IN VAGIN. Exact la fel cum isi baga si tampoanele (O.B.-urile) prin perforatia existenta pe suprafata himenului. Capisci? Cel putin chiar si doar atat ar fi trebuit sa te duca mintea. Fiindca in caz contrar mirarea ta complet ''ilogica'' si puerila, denota faptul ca esti ori un agarici habarnist ori un ageamiu lipsit de cele mai elementare informatii in acest domeniu. rolling on the floor

| anonimaalee29 explică (pentru corbulalbrosu):

Hai ca deja te crezi superior...
Nu am cum sa imi bag ovule in vagin fiindca n-am avut nimic in vagin pana acum. E clar? Nu vrrau ca prima chestie care imi intra sa fie ovulele...si sa risc sa ma dezvirginez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pe ce ca behai aiurea pe-aici mai si faci pe inteligentul.
S-o pui tu pe fii-ta sa foloseasca ob-uri cand i-o veni pentru prima oara menstruatia, adica pe la 12-13 ani asa.
Pe tine nu te duce capul de ce copilele folosesc DOAR absorbante normale? Sau chiar nu realizezi ca ob-urile sunt in mod special pentru categoriile de femei care nu mai sunt virgine? Daca nu stiai afli acum.

| mihai69 a răspuns:

De ginecolog ai auzit? Că e posibil să ai totuși o infecție acolo...

| anonimaalee29 explică (pentru mihai69):

Da, am auzit, dar nu pot sa merg.

| mihai69 a răspuns (pentru anonimaalee29):

Nașpa. Va trebui totuși s-o faci până la urmă.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca e vorba de candidoza -o infectie micotica cu care se confrunta des de frecvent femeile. Daca nu e posibil sa mergi la ginecolog atunci treci pe la farmacie si cumparati o crema antimicotica sau comprimate intravaginale. E eficient Canesten Gyn sau Clotrimazol. Nu te mai spala cu sapun in zona intima -zona se va irita si mai mult si mancarimile se vor intensifica - mai bine spalate cu apa in care ai dizolvat 2-3 lingurite de bicarbonat de sodiu si 2 linguri de iaurt. Poti sa te speli de asemenea cu ceai de musetel sau galbenele. Consuma iaurt. lapte batut, chefir deoarece contin probiotice care impiedica ciuperca candida albicans sa prolifereze. Renunta o perioada la dulciuri si consuma mai putine produse de panificatie si patiserie care contin drojdie. Multa sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestie alba lipicioasa?
Probabil e ovulatia(fapt ce arata că esți în perioada fertila a lunii.
Dove? E mult prea tare pentru zona intima...
Incearcă Intimo Help sau Geluri special concepute pentru igiena intima, mai bine mai scump si să fi sănătoasă decat mai ieftin si sa ai probleme de sanatate dupa.

| anonimaalee29 explică (pentru anonim_4396):

Am zilnic aceasta scurgere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar esti penibil, crede-ma.
Mai mi-ai si trimis msj in privat, atat de mult te-a ofticat comentariul meu. Ce sa zic, tu pe mine nu ai cum sa ma faci de ras pe un site plin de straini sub anonimat pe care nu ii cunosc si reciproca. Dar doar unul care traieste doar pe internet l-ar putea durea atat de mult de parerea altor useri. Vai si amar.
Si ca sa iti explic si de ce esti penibil. Pe langa faptul ca o parte din acest site si-au facut deja o imag. despre tine si anume aceea de om trecut de prima tinerete ce se da (semi) -intelectual pe-aici dar care pe de alta parte o arde la modul pedofil undercover, cu arfe de atotstiutor si voc. de maidan mai ramane si ultimul tau mesaj la aceasta intrebare. Cel adresat mie in care o tii pe a ta pe baza inf. furnizate de med. mai sus mentionat.
Vrei sa iti spun un secret? Daca te duci la un control med. ginecolog nu are voie sa introduca nimic in vaginul pacientei daca aceasta este inca virgina, nici chiar ovulele nu sunt indicate. Ti se sugereaza in acest caz o crema pentru uz extern, spre ex. clotrimazol.
Inca un lucru, ai auzit vreodata de dezvirginare prin fingering? Mda, cam asa si cu ob-urile. Ma gandesc cam cat de mici ar putea fi sa si intre fara vreo dificultate si nici sa nu simti vreun disconfort pe toata perioada purtarii acestuia.

P. S. Din nou, ca tot te doare atat de mult de parerea altora: te faci singur de ras prin felul pueril cu care tratezi un subiect si modul in care rasp.

P. S. 2 Nu mai imi trimite biletel in privat, stiu ca esti nebagat in seama dar abtine-te.

| anonimaalee29 explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi-a trimis ditamai romanele in privat, din care nu am inteles nimic si nici nu imi trebuiau explicatiile lui.
Acest om nu intelege ca nu vreau sa imi introduc nimic in vagin, oricare ar fi riscul de dezvirginare.

| PurpleStardust a răspuns:

Bună, nu mai folosi Dove, nu e un săpun potrivit pentru igiena intima. Ca să scapi de mâncărime și disconfort spală zona cu o infuzie de mușețel timp de 5 zile ( nici un fel de săpunuri). Ar fi de dorit totuși un control. Baftă.

| Andreitza200456 a răspuns:

Probabil e din cauza sapunului. Am pățit si eu, am cumparat de la farmacie un săpun special pentru zona intima si au inceput si mancarimile odată cu el. Încearcă sa nu-l mai folosesti o perioada si apoi vezi daca o sa te simti mai bine.