| Miruu25 a întrebat:

Bună, am 15 ani și acum o luna am observat ca am niște gauri în amigdalita dreapta, a doua zi am observat pe amigdalita stânga niște pete albe ( și ma durea și în gat), durea de gat a dispărut asa și petele albe după amigdalita stânga, dar gaurile după amigdalita dreapta au rămas, și ieri am observat ca am niște bubițe pe limba de culoarea roza, și când încerc sa înghit simt ceva în gat ( ma doare și gatul) ce credeți ca este? Din ce cauza?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In amigdalita n-ai cum sa ai gauri. Amigdalita este boala si amigdala (amigdalele la prulal)este organul. Oricum, consultatii nu se dau online si pe aici nu sunt medici. Mergi la medicul de familie. Daca se descopera ca ai amigdalita iti recomand un tratament natural care mie mi-a facut foarte bine si n-am avut probleme in viata mea. Cand eram copil strabunica mea se ocupa cu leacuri babesti. Eu tot aveam probleme cu amigdalele. Mi-a pus intr-un pahar circa 100 ml de petrol lampant si o lingura cu varf cu sare. A amestecat bine si m-a pus sa fac gargara cu acest amestec si apoi sa-l scuip. 2-3 seri am facut la fel. Astazi, la peste 50 de ani de atunci, pot manca cea mai rece inghetata fara sa am probleme.

| MedLife a răspuns:

La doctor ai fost? Mergi si tu la medicul de familie ca de aia exista. Sau mergi la un internist sa te examineze.