| Blueberry145 a întrebat:

De ieri ma doare gatul cand inghit si cand mestec. Daca mananc o portocala sau ceva acru ma ustura si abia pot sa inghit. Cand inghit simt parca am ceva rosaturi in gat sau nu stiu ce si parca am o amigdalita umflata. spuneti-mi va rog cum sa tratez asta, seara asta am inceput sa fac gargara cu apa calduta cu sare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Cumpara-ti tantum verde de supt, iei bombonele timp de cateva zile (sugi una la 4 ore si prefabil dupa jumatate de ora nu bei si nu mananci) si daca nu se imbunateste situatia du-te la doctor.
Daca e amigdalita, amigdalele trebuie sa fie umflate. Pune mana pe gat, mai jos de urechi, unde tine tipul degetul inelar http://tabu.md/upload/articles/1060.jpg si daca simti o umflatura e clar ai amigdalita.

2 răspunsuri:
| Hrehorciuc_Liviu_1989 a răspuns:

Salut cum ai scapat de problema cu gatul ca si eu am avut aceeasi problema
tias fi recunoscator daca miai zice
dau FUNDA

| Blueberry145 explică (pentru Hrehorciuc_Liviu_1989):

Buna pai am facut gargara cu apa cu sare in fiecare seara si am baut 2 ceaiuri pe zi, gatul nu ma mai doare dar amigdalita tot o am umflata si nu ma doare daca apas, e doar umflata cred