| Mia999 a întrebat:

am 16 ani. iar dintii mei sunt practic distrusi, foarte strambi si... pare ciudat dar nu sunt la acelasi nivel, credeti ca m-ar ajuta un aparat dentar avand in vedere ca dintii mei sunt foarte strambi? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la dentist si o sa-ti dea trimitere la radiografie dentara si pe baza aleia va decide daca te-ar ajuta sau nu un aparat. Oricum nu ti-l pune nimeni asa, ca au zis niste anonimi de pe TPU ca te-ar ajuta.

| KodrutZ a răspuns:

Chiar daca am fi stomatologi, tot ar trebui sa ne holbam la tine in gura, asa ca de ce nu te duci tu frumos la doctor?

| Rakanishuu a răspuns:

Da. Un aparat dentar te poate ajuta sa-ti indrepti dintii, dar banuiesc ca o sa-l porti vreo 3 ani.

| robandu99 a răspuns:

Salut.da.un aparat dentar ar fi o alegere buna..banuiesc ca o sa il porti o perioada de vreme.dar stay strong..cand o sa renunti la el o sa ai dantura la care visezi big grin

| AndradaMihalache16 a răspuns:

Exact aceeasi problema am avut-o si eu. Dintii mei nu erau aliniati deloc, strambi, unii peste altii.Acum am 17 ani, dar port aparat dentar de la 14 ani.Am o prietena care a purtat aparatul 8 ani.Cel mai bine este sa mergi cat mai repede la ortodont si sa iti rezolvi problema. Dintii pot începe sa cada.