| anonim_4396 a întrebat:

Am 22 de ani. Totul a fost bine pana acum un an, aveam o viata normala pana am mers la control la ginecolog deoarece aveam niste scurgeri vaginale ciudate si am vrut sa merg. Era foarte relaxata deoarece cu un 2 ani in urma aveam aceleași simptome si am aflat ca am candidoza care s-a tratat. Eram sigura ca asta este si acum, m-am dus râzând la citirea rezultatelor, cand am aflat ca am HPV. Nu stiam ce inseamna nu stiam nimic am fost socata, tremuram si eram speriata. Am fost cu 2 baieti, unul este si actualul iubit. Mi-am facut testul pentru HPV si am HPV 16, 6 si inca 2. Am urmat un tratament cu ovule deoarece am si o rana pe Col. Am mers la colposcopie de 2 ori si mi-a spus ca rana este in curs de vindecare si daca nu, trebuie sa fac conizatie. Incerc sa ma educ sa am un stil de viata sănătos dar sunt foarte speriata. Plâng mereu, nici cu iubitul meu nu mai pot fi la fel deoarece am stări de disperare. Peste tot citesc, ca voi ajung la cancer! Imi doresc copii, sunt tânara. Am facut din nou papanicolau si astept rezultatele. Prima data mi-a iesit ascus acum este posibil sa fie mai bine? Sau merge înspre rau? Va rog sa scrieți cele care ati trecut prin asta, ce sa fac! Va multumesc si multa sănătate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DianaRalu a răspuns:

Crede în Dumnezeu și totul va fi bine!

| Alexandru_Alex_2000_ayzx a răspuns:

Eu fiind baiat nu am trecut prin asta, dar stai calma, nu asculta de toata lumea:
1)Nu poti face cancer, sunt sanse nule, imposibile chiar.
2)Odata ce este in curs de vindecare, o sa mearga inspre bine, nu inspre rau.
3)Data viitoare ai grija si cu cine te culci si baietii au asa ceva, deci ai sanse mari sa iei de la ei asa ceva.
Sper ca te-am ajutat, mult noroc si nu iti mai fa atatea griji, gandeste pozitiv si vei trece cu usurinta peste asta. happy