| anonim_4396 a întrebat:

La un control de rutina am aflat ca am candidoza, rana pe Col si ascus. Rana pe Col poate fi provocată de candidioza? Sau prezenta acelor celule anormale? Astept rezultatul hpv. Intre timp am tratament 20 zile de ovule si am avut contact sexual de 2 ori, deoarece am aflat prea tarziu ca nu trebuia. Nu isi mai face efectul?

2 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Sper ca ai avut macar bunul simt sa faci protejat si sa nu il infestezi si pe iubitul tau cu candida

| corbulalbrosu a răspuns:

Candidoza vaginala este cauzata de o ciuperca, care apare in urma modificarii florei vaginale si are cauze multiple printre care pot fi enumerate diabetul zaharat, antibioticele, transpiratia sau materialul lenjeriei intime, modul incorect de salare etc. Candidoza vaginala nu este considerata o boala cu transmitere sexuală, ci mai degraba o afecţiune ce poate fi declansats si prin contact sexual. Urmeaza tratamentul exact si totul va fi bine fiindca cele 2 contacte sexuale nu vor afecta negativ intregul tratament. Partenerul tau trebuie si el sa fie diagnosticat si eventual sa se trateze si el.