| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Am auzit ca multi care fac sala consuma proteine pe baza de zer pentru masa musculara! Intrebarea mea este pot sa beau zer natural nu pulbere? Are acelasi efect?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Oprea_Adriann_1995 a răspuns:

Salut! Inainte de a incepe trebuie sa tii cont de faptul ca sunt pasionat de acest subiect, dar nu sunt un expert. happy Trebuie sa stii ca zerul se numara printre cele mai sanatoase bauturi din lume si este cu adevarat eficient in curele de slabire.
Dieta cu zer este foarte simplu de urmat, nu te obliga sa renunti la alimentatia de zi cu zi, iar la finalul ei vei observa ca ai o silueta armonioasa si o musculatura tonifiata si mult mai ferma.
Desigur, daca vrei sa obtii rezultate optime, alimentatia ta ar trebui sa fie cat mai sanatoasa si mai echilibrata din punct de vedere nutritional. De ce? Pentru ca oricat de bun ar fi zerul, el nu poate furniza organismului tau toti nutrientii de care are nevoie pentru a functiona la capacitate maxima.
ATENTIE! Nu iti recomand sa-l consumi in cantitati foarte mari deoarece poate pune presiune pe rinichi. Cantitatea optima ar fi undeva intre 500 ml si 1 l pe zi.
In ceea ce priveste proteina din zer: Acest supliment ajută la construirea masei musculare prin creşterea producţiei de proteină musculară a organismului.
O porţie de 20-25 de grame de proteină din zer conţine aproape toţi aminoacizii esenţiali necesari zilnic. Insa poate avea si efecte adverse daca se consuma in cantitati mari cum ar fi oboseala sau cresterea procentajului de grasime.
Ca o concluzie si zerul natural aduce beneficii organismului, insa cum e de asteptat nu lucreaza cu aceeasi rapiditate ca si proteina din zer, dar in schimb e mai sanatos.
Sper ca am fost de ajutor.
Pa pa!

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Si penicilina e facuta din ciuperci, dar asta nu inseamna ca ciupercile au aceleasi efecte ca penicilina.
Prafurile alea contin mult mai multe lucruri decat simplu zer deshidratat... Multe din lucrurile alea 99% din cei care le folosesc nu stiu cum actioneaza si la ce sunt bune.