| MrsBrunetzyka a întrebat:

Am facut niste Analize : si cateva dintre lucruri marite sunt :
VSH:13
Hematocrit:39.9
Imi poate spune cineva ce inseamna si cat de periculoase pot fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ori erai deshidratata, ori esti fumatoare.

| danutza_2917 a răspuns:

VSH marit arata ca e o infectie in organism, dar la femei e normal pana la 13, la copii pana la 11, oricum e acolo la limita nimic grav. Hematocritul e in limite normale, la copii pana la 15 ani maxim e 39, la femei 42, si e crescut de obicei daca esti deshidratat din diverse motive, rar e un simptom al unei boli. Eu zic ca e totul in regula daca doar analizele astea au fost modificate.
Sanatate!

| GEORGY_4531 a răspuns:

Asta e un virus oooo sory! happy happy