| AnneM123 a întrebat:

Buna, am facut un test pentru intoleranta la gluten si mi-a iesit negativ, are rost sa mai fac analize pentru boala celiaca? Nu e acelasi lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Ai simptome?

| AnneM123 explică (pentru carevaescu):

Da

| carevaescu a răspuns (pentru AnneM123):

Atunci e bine sa ti faci si analize pentru celiaca + altele, la recomandarea medicului

| aimond a răspuns:

Medicul ce zice?

| ANAMARIA4373873 a răspuns:

Salut! Dacă ai făcut o alergie și crezi ca este de la gluten, cel mai bine ar fi sa iei faci analizele. În primul rând ca oricum trebuie făcute in general și cu cât descoperi mai devreme aceasta problema, cu atât mai bine.

| GJoe a răspuns:

Testul pentru intoleranța la gluten și testul pentru boala celiacă sunt două teste diferite. Chiar dacă testul pentru intoleranța la gluten a ieșit negativ, ar putea fi util să faceți și un test pentru boala celiacă dacă aveți simptome specifice sau aveți un risc crescut pentru această afecțiune.

Boala celiacă este o afecțiune autoimună în care sistemul imunitar atacă intestinul subțire atunci când o persoană consumă gluten. Simptomele pot include diaree, greață, vărsături, pierdere în greutate, anemie, oboseală și iritații ale pielii.

Testul pentru intoleranța la gluten se concentrează pe capacitatea corpului de a digera glutenul, un tip de proteină găsită în grâu, orz și secară. În timp ce intoleranța la gluten poate provoca simptome digestive neplăcute, aceasta nu este aceeași cu boala celiacă.

Dacă aveți simptome sugestive de boală celiacă, cum ar fi diaree cronică sau alte probleme digestive, sau aveți un istoric familial de boală celiacă, este posibil să fie necesar să faceți teste suplimentare pentru a confirma sau exclude această afecțiune. În aceste cazuri, ar fi util să discutați cu medicul dumneavoastră pentru a stabili cel mai bun plan de acțiune în ceea ce privește investigația și gestionarea simptomelor dumneavoastră.