| ladyjesus a întrebat:

Am fost de curand la ginecolog, deoarece aveam dureri mari la menstruatie. Mi-a spus ca am o dereglare hormonala si mi-a prescris anticonceptionale Mercilon. Le-am luat timp de 3 zile, incepand cu prima zi de mestruatie, dar am avut stari foarte urate de la ele, greata si varsaturi. Am intrerupt tratamentul si acum nu mi se mai opeste menstruatia. A fost prima data cand am folosit contraceptive, au vreo legatura cu prelungirea menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinaaAli a răspuns:

Nu stiu daca au vreo legatura cu prelungirea menstruatiei pentru ca nu am luat niciodata! dar am si eu dureri groaznice la menstratie,am si lesinat de cateva ori in anii trecuti! am fost la o gramada de ginecologi,mi-am facut acografe,teste,si nmic in neregula!
mi-au zis si mie la inceput ca se poate sa fie ceva dereglare hormonala dar apoi au zis ca e normal si ca asa o sa ma doara pana cand fac un copil pentru ca asa se intampla la unele femei!
mi-a dat sa iau Nolicil si Nospa sau Ketonal pentru ca au zis ca nu exista tratament pentru as ceva! ca la unele femei se desprinde mai greu mucoasa aia si de aceea apar durerile alea groaznice!
dar uite pot sa iti dau niste idei pentru durere!winking
bea ceai,mult ceai de sunatoare,musetel,coada soricelului,coada calului,astea sunt bune,si fa-ti in ceva mai mare ceai, puneti niste prosoape in vana sau intr-un lighean daca ai si stai cu fundul acolo in ceai, mie dupa ce fac asta in 5 minute imi trece! sau stai cu spatele la teracota sau eu mai iau cate un Aulin cand chiar nu mai pot, dar Aulin praf sa fie! numai sa nu exagerezi cu el, mie dupa ce il beau in 2 min imi ia durerea ca si cu mana!
inca ceva ce mi-a spus mie un ginecolog, chiar daca trece durerea sa nnu iti pui niciodata apa calda cu sticla pe burta pentru ca e foarte daunatoare de la ea pot sa apara si chisturiwinking
sper ca te-am ajutat si o sa functioneze si la tine!
si cat despre menstruatia ta care nu se mai opreste d-te la ginecolog ca daca mai stai asa o sa dai tot calciul din tine afara si o sa trebuiasca sa iei si vitamine apoi!
multa sanatate!

1 răspuns:
| IrimieRaluca a răspuns:

Nu am auzit de asa ceva, dar am fost cu o prietena la gine pentru o problema asemanatoare: nu i se mai oprea sangerarea, si a durat cam 2-3 saptamani pana sa o conving sa vada un medic. Ei i-a spus ca cel mai probabil are progesteronul foarte scazut. I-a dat un tratament (duphaston parca) si apoi si-a revenit. Daca tine de mai bine de 7-10 zile fugi repede la un medic.
Cat despre dureri si menstruatie... iti spun din proprie experienta ca dupa ce opresti anticonceptionalele te doare tot asa. Te ajuta mai mult ceaiurile, cum a spus si alinnaa3315, sau sa incerci sa iei calciu si magneziu (mai ales magneziu) cu o saptamana inainte de ciclu. Crampele dureroase sunt si de la un deficit de magneziu, pe langa altele. Am auzit si de ideea ca dupa prima sarcina lucrurile pot sa se normalizeze, dar asta nu stiu sa iti confirm. Bafta!