| Fabiana2R a întrebat:

Hei TPU, am fost la dermatolog acum cateva luni si mi s-a spus ca am acnee hormonala - se manifesta prin noduli durerosi, puroi, roseata... etc. Mi s-a recomandat sa iau diane 35 (anticonceptionale), le-am luat o luna, insa imi faceau mult rau...in sensul ca aveam dureri de burta groaznice, sangerari abundente, menstruatia imi intarzia - am intrerupt tratamentul. Cosurile imi mai trecusera, insa de cand am intrerupt tratamentul au reaparut. M-am decis sa nu mai urmez niciun tratament prescris de vreun dermatolog si sa incerc singura sa mai pun ba un cub de gheata sa reduc inflamatia, putin otet diluat cu apa, putin sapun cu sulf - care imi fac bine, nu vindeca zona complet, insa e mai bine. In cat timp insa imi va trece acneea aceasta? sad Am din toamna, cam de prin noiembrie, insa a devenit mai accentuata prin luna februarie. Nu mai suport sa ma privesc in oglinda, efectiv plang la cateva zile!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt medic, de aceea am cunostinte in domeniu. Regula de baza, pe care sunt sigura ca o stii din copilarie, este ca niciodata nu asculti sfaturi medicale de la o persoana despre care nu stii sigur ca e medic. De asta exista Colegiul Medicilor, ca tu sa verifici persoanele care pretind in diferite locuri ca sunt medici si sa le urmezi sfaturile numai daca chiar sunt. Verisoara ta a facut o mare prostie si daca nu ti-a vrut raul, inseamna ca este extrem de inconstienta si s-ar putea sa iti fi creat probleme de lunga durata. mama prietenului tau ti-a spus o credinta populara, poate a vrut sa zica ceva: uite ce tampenii se mai aud, sau ceva de genul asta, sau poate nu are deloc studii, traieste intr-un loc izolat, la care ajung doar eresurile si credintele babesti, fara acces la medic, la stiinta, etc.
Pentru acnee hormonala ar trebui sa consulti si un endocrinolog. Este evident ca diagnosticul dermatologului e bun, de vreme ce doar o luna de contraceptive te-a ajutat. Evident ca medicul ti-a permis sa intrerupi tratamentul contraceptiv avand in plan alte tratamente pentru tine, altfel ti-ar fi solicitat sa-l continui (in peste 90% din cazuri prima luna e mai grea, ulterior reactiile adverse se reduc mult si dupa 3-4 luni dispar). Probabil dermatologul a considerat ca reactiile adverse sunt prea serioase si a riscat permitandu-ti sa le intrerupi dupa doar o luna (ceea ce nu este obisnuit). Este bine sa mergi la un endocrinolog, sa-i duci toate actele medicale, mai ales indicatia de contraceptive si indicatia de intrerupere a lor (ce a scris medicul cand ti-a permis sa le intrerupi). Poate iti va face niste analize si va incerca sa-ti administreze un contraceptiv cu doza mai mica de estrogeni, pe care sa il tolerezi mai bine inca din prima luna, dar care sa realizeze echilibrul necesar. Este imposibil sa te documentezi ce contraceptiv ti s-ar potrivi de pe internet, fiecare femeie este altfel. Tu avand doar 17 ani si fiind virgina din cauza varstei, nu poti merge deocamdata l consult ginecologic si de aceea este ceva mai dificil sa ti se prescrie contraceptive (e mult mai usor de catre ginecolog, dupa consult ginecologic si vei face astfel cand vei fi majora si iti vei incepe viata sexuala, dar deocamdata trebuie sa te limitezi la posibilitatile varstei).

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate fara tratament nu te poti astepta sa treaca prea repede. Nu stiu cati ani ai, dar in principiu, te poti astepta la ea pana decizi sa urmezi un alt tratament (pana la urma ai incercat o singura varianta, nu iti inteleg hotararea) sau pana nasti un copil. Daca decizia ta de a nu face tratament este ferma, cauta ajutor psihologic, fiindca netratata aceasta acnee nu trece deloc repede si poate fi acolo toata viata.

| Fabiana2R explică (pentru Brigaela):

Imi fac rau anticonceptionalele, si din cate am inteles pot duce la nefertilitate in timp + ca dupa intreruperea tratamentului la cateva luni am inteles de la mai multe cunostinte ca apare o "explozie" de cosuri. Am 17 ani, am mai incercat diverse tratamente dar nu medicale, si prin asta ma refer la urina, diverse creme/geluri de la plafar, argila, argint coloidal, infuzii cu musetel, diverse masti.

| Brigaela a răspuns (pentru Fabiana2R):

Faptul ca un contraceptiv iti face rau, nu inseamna ca toate contraceptivele iti fac rau. Iar dezechilibrul hormonal care iti determina acneea iti poate face si mai mult rau. Contraceptivele nu dau infertilitate, nu cred ca ti-a spus asta un medic, mai degraba un neavenit care si-a batut joc de tine, oferindu-ti informatii neverificate pe post de adevaruri. fac apriu ca acele cunostintecare te sfatuiesc nu sunt medici, cu atat mai putin endocrinologi, dermatologi sau ginecologi, ci sunt oameni oarecare, care isi dau cu parerea doar ca sa nu taca, zicandu-si: ei, daca-i face vreun rau e vina ei ca a scultat, eu vorbesc, nu o oblig sa faca ca mine. Este foarte nesanatos si periculos sa asculti sfaturi de la oameni care nu se pricep, nu oricine stie ce stie un medic. Contraceptivele potrivite (care poti fi nimerite dupa 3-4 sau chiar 5 incercari, fara panica si probleme) ar putea sa-ti rezolve dezechilibrul hormonal si sa iti asigure si un ten curat si o viata fara probleme. Perpetuarea unui dezechilibru hormonal poate duce la complicatii, dar asta este o alta problema pe care sunt convinsa ca o stii.
Urina nu este un tratament, este o substanta toxica, pe care organismul o elimina. e adevarat ca uneori poate fi suficient de toxica incat sa omoare bacteriile si sa amelioreze o infectie, dar evident te expui si tu la toxicul respectiv, pe care, de mii de ani, organismul uman le elimina. Folosirea ei este o tampenie, inventata de niste oameni cu probleme psihice (urofilie) si perpetuata din cauza ignorantei. Sincer, o otrava foarte foarte puternica de tip insecticid ar putea sa omoare si bacteriile, dar si pe tine, asta nu isneamna ca o folosesti. Argintul coloidal este interzis la varsta ta, putand agrava dezechilibrele hormonale si afecta ireversibil cresterea in inaltime si maturizarea ovarelor. Nu cred ca ti l-a dat cineva, doar daca a incercat deliberat sa-ti faca rau.

| Fabiana2R explică (pentru Brigaela):

Argintul mi-a fost recomandat de o verisoara careia i-am spus problemele mele si intr-adevar, povestea conform careia contraceptivele duc la infertilitate mi-a spus-o mama prietenului meu, care desigur, nu are nicio specializare in medicina, insa am crezut-o. Observ ca ai cunostinte in ceea ce priveste acest domeniu, ai idee de contraceptive care m-ar putea ajuta in linii mari? Voi merge peste cateva saptamani sa discut si cu dermatologul - e in concediu din cate stiu, e prieten de familie, insa as dori sa ma documentez din timp daca se poate

| Fabiana2R explică (pentru Brigaela):

Am inteles, va multumesc extrem de mult pentru timpul pe care mi l-ati acordat! Fundita happy

| Fabiana2R explică (pentru Brigaela):

As mai dori sa te intreb ceva, inceperea vietii sexuale m-ar ajuta sa mai diminuez din cosuri? Nu sunt sigura daca este mit sau nu, am citit tot felul de pareri pe internet dar nu sunt sigura

| Brigaela a răspuns (pentru Fabiana2R):

Nu, nu te-ar ajuta, e doar un mit. Oricum esti prea mica ca sa te gandesti inca la viata sexuala. O sarcina dusa la termen te va ajuta, dar esti, de asemenea, prea mica pentru a avea un copil

| Brigaela a răspuns (pentru Fabiana2R):

Eu sunt medic, de aceea am cunostinte in domeniu. Regula de baza, pe care sunt sigura ca o stii din copilarie, este ca niciodata nu asculti sfaturi medicale de la o persoana despre care nu stii sigur ca e medic. De asta exista Colegiul Medicilor, ca tu sa verifici persoanele care pretind in diferite locuri ca sunt medici si sa le urmezi sfaturile numai daca chiar sunt. Verisoara ta a facut o mare prostie si daca nu ti-a vrut raul, inseamna ca este extrem de inconstienta si s-ar putea sa iti fi creat probleme de lunga durata. mama prietenului tau ti-a spus o credinta populara, poate a vrut sa zica ceva: uite ce tampenii se mai aud, sau ceva de genul asta, sau poate nu are deloc studii, traieste intr-un loc izolat, la care ajung doar eresurile si credintele babesti, fara acces la medic, la stiinta, etc.
Pentru acnee hormonala ar trebui sa consulti si un endocrinolog. Este evident ca diagnosticul dermatologului e bun, de vreme ce doar o luna de contraceptive te-a ajutat. Evident ca medicul ti-a permis sa intrerupi tratamentul contraceptiv avand in plan alte tratamente pentru tine, altfel ti-ar fi solicitat sa-l continui (in peste 90% din cazuri prima luna e mai grea, ulterior reactiile adverse se reduc mult si dupa 3-4 luni dispar). Probabil dermatologul a considerat ca reactiile adverse sunt prea serioase si a riscat permitandu-ti sa le intrerupi dupa doar o luna (ceea ce nu este obisnuit). Este bine sa mergi la un endocrinolog, sa-i duci toate actele medicale, mai ales indicatia de contraceptive si indicatia de intrerupere a lor (ce a scris medicul cand ti-a permis sa le intrerupi). Poate iti va face niste analize si va incerca sa-ti administreze un contraceptiv cu doza mai mica de estrogeni, pe care sa il tolerezi mai bine inca din prima luna, dar care sa realizeze echilibrul necesar. Este imposibil sa te documentezi ce contraceptiv ti s-ar potrivi de pe internet, fiecare femeie este altfel. Tu avand doar 17 ani si fiind virgina din cauza varstei, nu poti merge deocamdata l consult ginecologic si de aceea este ceva mai dificil sa ti se prescrie contraceptive (e mult mai usor de catre ginecolog, dupa consult ginecologic si vei face astfel cand vei fi majora si iti vei incepe viata sexuala, dar deocamdata trebuie sa te limitezi la posibilitatile varstei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am cosuri si ca sa scap de el zilnic imi pun intr-o cana o lingura de bicarbonat de sodiu si il amestec cu putina apa. Ma spal pe fata normal apoi ma dau cu acel amestec pe fata si il las sa se usuce. Vei vedea ca dupa ce se usuca ramane bicarbonatul pe fata. Acum te clatesti pe fata sa ti se duca praful de pe fata. Mie din prima incercare mi s-a remediat acele cosuri. Daca faci asta zilnic (o data dimineata cand te trezesti si o data seara inainte de culcare) o sa iti dispara aproximativ toate cosurilewinking