| dana90 a întrebat:

Buna am hotarat ca vreau de azi sa mananc seminte si nu semintele care le rontaim noi in fata televizorului am cautat pe net si m-am gandit sa mananc aceste seminte:susan, in, canepa si mei ce parere aveti chiar sunt asa sanatoase? trebuie tinute in apa o noapte inainte de a fi consumate? caci am gasit pe net ca daca le mananc uscate nu ma ajuta cu nimic tot uscate le elimin ajutati-ma si cum sa le iau? si cata cantitate este bine asa dimineata o lingurita din fiecare ameste cate cu iaurt si mmiere si seara la fel

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Coralinee a răspuns:

Semintele de in sunt foarte sanatoase! O lingurita dimineata te scapa de colesterol! Este adevarat ca trebuie sa le macini, altfel nu le poti digera!
Semintele de susan le poti pune intregi pe...produsele de patiserie, daca iti place sa gatesti, sau pentru niste snitele crocante! Ele previn apetitul pentru dulciuri, si de asemenea previn ingrasarea!
Despre semintele de canepa si mei nu stiu ce sa-ti spun..nu am consumat pana acum.

| Coralinee a răspuns:

Semintele de in sunt foarte sanatoase! O lingurita dimineata te scapa de colesterol! Este adevarat ca trebuie sa le macini, altfel nu le poti digera!
Semintele de susan le poti pune intregi pe...produsele de patiserie, daca iti place sa gatesti, sau pentru niste snitele crocante! Ele previn apetitul pentru dulciuri, si de asemenea previn ingrasarea!
Despre semintele de canepa si mei nu stiu ce sa-ti spun..nu am consumat pana acum.
Apropo de cantitati! NU cred ca este nevoie de 2 lingurite pe zi...este prea mult! Si una pe zi este suficient daca nu prea mult