| diana5267 a întrebat:

Am mai scris acelasi subiect inainte, dar revin... Acum o saptamana m-am lovit cu capul in usa care este din geam, crezand ca este deshisa. Am vrut sa-l opresc pe fiul meu din drum, pleca cu bicicleta la plimbare si avea medicamente de luat, si din fuga am sarit cu capul in geam. asa imediat m-am ales cu o umflataura mare si vanata la arcada ochiului, spre seara umflatura s-a dus jos spre pleoapa apoi mai jos aproape de obraz. Acum s-a desumflat, normal ochiul inca este vanat dar din ce in ce isi pierde culoarea, singurul lucru care ma ingrijoreaza este ca la arcada mi-a ramas o umflatura care este tare ca un cucui, nu stiu ce este dar de cateva zile nu da nici un semn sa se vindece. Ce sa fac sa ma duc la alt medic, am fost odata cand era tot ochiul umflat dar mi s-a spus ca timpul vindeca, doar atat. Comprese cu geata si atat, dar ce sa fac acum cu cucuil asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

Nu ai ce sa faci cu acel cucui! Asteapta si are sa ti se retraga, s-ar putea ca nu in totalitate! Este o reactie normala a organismului la traume fizice sau mecanice!

| zeenath a răspuns:

Iar de regula un hematom trece in aprox 2 saptamani! I putea eventual sa iti faci un Rx! Dureri de cap ai in urma accidentului? Scurgeri apoase din nas?

| lia.d a răspuns:

Buna! Ar fi bine sa mai mergi la un control pentru linistea ta, sa stii ca totul e in regula.De obicei astfel de lovituri se vindeca fara sechele, incet in timp, dar pentru orice eventualitate, mai fa un control.Multa sanatate.

| CristinaCristi a răspuns:

Du-te la un doctor o ecografie ceva sa vada ce ai si poate se vindeca cu tce iti da el nu stiu eu am 12 ani:deci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E jale diana.eu am vrut sa intru intr-un magazin. m-am oprit in usa, si ma uitam dupa maner.de fapt era deschisa fiindca era culisanta.eu ma uitam, vanzatoarele se uitau la mine simi zic, poftiti! atunci am inceput sa mangai aerul in fata mea sa dau de geam. a fost un show, de rad si acum.se uita sotia la mine si nu stia de ce bajbai cu mana pe sus.

| Andrutza10 a răspuns:

Pai nu sunt specialista dar din cate am auzit la cucuie se pune o lingura rece.

| diana5267 explică:

Nu este cucui, este un cheag de sange care se vindeca in 3 luni maxim, imi este de ajuns pana atunci nu stiu ce o sa fac, nu se poate ascunde cu machiaj. cam asta este.

| Ionikboom a răspuns:

Salut! as vrea sa stiu si eu cum ti-a trecut pana la urma cucuiul acela de la arcada; de fapt cheagul de sange dupa cum ai spus. ma aflu si eu in aceeasi situatie ca a ta. Te rog sa mi spui cum ti-a trecut si cam in cat timp.Mersi mult!