| CezaraEM a întrebat:

Buna
Am nevoie de ajutor
Cred ca am facut pareza faciala pe stanga, saptamana trecuta, m-am trezit asa de dimineata ca nu puteam misca buza de sus din stanga, iar ochiul stang nu se inchidea decat daca puneam mana la el plus ca lacrima incontinuu la fel si nara stg de la nas.
De vineri am patit asta, cred ca am stat in curent mare la scoala..si probabil acasa.
Sambata i-am spus imediat mamei si mi-a dat Ketonal, Paracetamol, picaturi pentru ochi si vineri am luat jumate de aspirina.
Azi e luni, si pare ca tot ce am luat a avut efect.
La doctorul de familie n-am fost, deoarece nu raspunde la telefon sad
Iar la fata arat perfect normal, nu am nimic cazut cum ar fi buza sau ochiul, arat perfect normal, ochiul s-a mai vindecat cat de cat.
Totusi ma enerveaza buza de sus din stanga ca nu se misca...nu vreau sa dezvolt un complex din asta...
Am inteles ca se poate mesteca guma multa pentru a ajuta la punerea in miscare a muschiilor, e buna asta?
Imi mai fac si masaje pe fata, la fel si pe gat...
Am luat si gimbir, are gust oribil, dar ca sa treaca, iau orice laughing
Un sfat ceva, voi ce credeti imi va trece, stiu ca dureaza cateva saptamani, dar ma gandesc pentru cazuri mai grave, eu nu sunt asa grav...
Voi ce ziceti? va rog sa raspundeti...happy merci frumos, FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MiruD a răspuns:

Eu zic sa mai insisti la medicul tau de familie. Daca nu mergi la urgente. Cu o floare nu se face primavara. Crezi ca daca ai luat 2-3 pastile, ce ai rezolvat? ti-a trecut pe moment. Ma gandesc sa nu iti apara din nou.
Asa ca mergi la un medic, el iti va spune exact ce ai si iti va da o reteta.
Insanatosire grabnica!

| CezaraEM explică (pentru MiruD):

Nu e asa de grav cum suna happy adica partea stanga a gurii pare sa dea semne bune big grin ochiul e ok, pot vedea...big grin
Am sa mai incerc la medicul de familie...trebuie sa raspunda.
Anyway, am ascultat si sfatul unor apropiati.
Medicul nu cred ar zice ceva in plus de ce am aflat eu pana acum?! ...ms oricum

| MiruD a răspuns (pentru CezaraEM):

Cu placere! :*