| Roxana690 a întrebat:

Bună, am nevoie de păreri într-un subiect care poate vă este familiar. Despre arsurile solare și cancerul de piele. Știu că va suna cam tâmpit și par proastă, poate și sunt la capitolul ăsta, dar să spunem că astăzi am fost la apă pentru prima dată de când eram mică (am mai mers la bazine acum vreo 12 ani, cam așa ceva) și am zis să încerc să mă bronzez. Niciodată nu m-a prins soarele mare lucru, m-am mai bronzat să zicem de la umeri in jos și de la genunchi în jos mergând prin soare(atât lăsau la vedere hainele), ocazional vara. Și auzisem că dacă intri în apă și apoi ieși udă și te pui la soare te prinde mai tare. De vreo luna mai prinsese soarele de la genunchi în jos la o plimbare lungă și cum acum port pantaloni scurți se vedea de la o poștă diferența de culoare (pe picioare eram cât de cât bronzată și pielea mea este relativ deschisă la culoare de obicei) și am zis să repar asta, m-am încăpățânat și am ieșit uda să stau la soare să zicem vreo câteva ore schimbând pozitia să mă bronzez și pe spate(unde aparent m-a prins mai tare) și m-am cam ars. Ce tot zic, sunt o roșie ambulantă. Nu o să cer moduri de a scăpa de usturime, că știu deja. În schimb aș vrea să întreb cam cât de des ar trebui să mă ard cam așa ca să apară probleme (cancer de piele, orice tip grav, nu neapărat cel mai grav). Știu că sună penibil, dar într-un fel m-a luat puțin frica atunci când am citit că poți muri de la așa ceva daca nu-i depistat incipient și că sunt tot mai multe cazuri la femei sub 30 de ani (din cauza încercării de bronzare presupun, ca mine azi)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Faci cancer de la stat mult, repetat in bataia Soarelui. Nu faci de la o simpla arsura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stai in soare uda e mult mai rau pentru pielea ta, pur si simplu iti distrugi pielea, e ca la buze atunci cand crapa. Si cancerul depinde evident de expunere si de corpul tau. Zilele in care sunt raze uv mari, peste 7, sunt periculoase. Poti sa iti pui crema pentru uv si sa te si bronzezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci asa imediat cancer.
Dar evident ca trebuie sa stai la soare treptat si mai mult dimineata, pana in ora 10.
Apoi seara, dupa ora 17.
Si cand esti uda, porii sunt prea deschisi.
Foloseste ulei de masline pe piele cand stai la soare.
Iar cu ulei de morcovi de bronzezi imediat.