| Lucaaragiale23 a întrebat:

Bună!
Am niste cicatrici pe mâini în urmă unor zgârieturi de pisica, sârme ( pe când lucram pe acasă) cele de pe mâini le-am obținut în urma cu 2 luni aproximativ.
Câteva detalii despre ele:
- dimensiuni intre 3-5 cm
- sângele care a curs a fost foarte puțin de culoare roșie
- cele de pe mâini au culoare alba, unele sunt un roșiatic in lumina soarelui
Cele de pe braț pe lângă cot au culoare maronie de la soare
- sunt destul de vizible in lumina soarelui
- nu sunt ieșite în relief
- că și adâncime eu as zice că sunt sub un 1 MM adâncime sunt insesizabile ca și adâncime
Cu timpul voi scăpa de ele definitiv sau se vor estompa măcar?
Am auzi că cică daca rana nu ajunge la dermis al doilea strat al pielii care este situat la 3mm adâncime nu ar rămâne Cicatrice e adevărat?
Cum pot sa le aduc la aceași culoare cu piele
Cum sa le aduc la aceași textura cu pielea?
Contractubex m-ar ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Utilizatornew25 a răspuns:

Bună, cicatricile nu pot fi scoase definitiv, și se fac în urma traumatismelor. Ele se estompează odată cu timpul, și ramân albe toată viața ca si culoare, nu le poți aduce niciodata ca pielea ta, dar este perfect normal, deoarece pielea normala e alba, diferă nuanța, sau maro, iarăși diferă și aici nuanța. Poți folosii gelul strataderm este cel mai bun pentru a aduce cicatricile câtuși de puțin scoase în relief, la nivel cu pielea, și în același timp crește cantitatea de colagen pentru procesul cat mai eficient al cicatrici. Sper că te-am ajutat!