| Ionicaestecher123 a întrebat:

Salut TPU!
Recent i-am făcut o farsă unui prieten in care a trebuit să folosesc niste sârmă și acesta în urmă s-a zgâriat cu acea sârmă și s-a cam supărat pe mine că a zis că îi vor rămâne cicatrici de la acea zgârietură.
Menționez că zgârietură are o lungime de aproximativ 3 cm și nu e foarte adâncă, ceva superficial pe deasupra de aproximativ 1, 8 - 2, 2 MM zic eu a curs un pic sânge (6ml-8 ) roșu s-a șters.
Și după câteva zile aceasta "s-a vindecat" zic eu adică era de culoare alba- roșiatică, îi va rămâne cicatrice?
Din cate am auzit aceste zgârieturi ar dispărea în timp deoarece nu s-a afectat stratul numit dermis al pielii, e adevărat sau nu?
Va rămâne cu ea așa?
In cat timp va dispărea sau măcar estompa?
Va reveni la aceeași textura a pielii de pe mana, adică cu acele puncte unde creste parul?
Va avea aceași culoare ca toată mana?
Daca ați putea să mă ajutati ar fi perfect, pentru că îi voi arata răspunsul vostru prietenului meu și sper sa ii treacă supărarea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si iti mai este prieten?
Ca eu una m-as dezpirteni de tine in secunda urmatoare.
asta este o gluma idioata care putea sa mutileze baiatul... si asta nu o faci nici dusmanilor, nu prietenilor.

| johnnny123 a răspuns:

Schimbă-ți numele din Ionicaestecher în IonicăGlumeProaste

| Ionicaestecher123 explică (pentru johnnny123):

O idee geniala johnny nebunul

| Brizbriz a răspuns:

BINE ti-a facut ca s-a suparat pe tine
farsele trebuie sa fie amuzante SI PENTRU "VICTIMA"

NU NUMAI PENTRU TINE

cum e de ex. asta:
https://www.youtube.com/watch?v=OHXjxWaQs9o

altfel nu sunt farse, SUNT IMBECILITATI AMARATE

"te rog" arata-i asta X(

| shookdazed a răspuns:

Nu mai face glume de genul asta cu sarme si obiecte metalice, o persoana care o cunosc s-a zgariat in cap cu o sarma la munca si a facut cancer si a murit.
De aceea se folosesc echipamente de protectie gen manusi, ochelari, si tot felul de protectii cand vine vorba de metale, daca vrei sa faci glume incearca cu apa aia cat de cat e inofensiva exceptand ca uzi persoana dar nah e mai ok.

| MagdaaaaX a răspuns:

Hello, nurse here. Daca este ceva superficial, ca o zgarietura de pisica, nu va ramane cicatrice.