| SandaU a întrebat:

Am o alergie pe piele, se manifesta prin niste mancarimi si apoi dupa ce ma scarpin imi raman ca niste basici, urme umflate lungi si la o jumatate de ora imi dispar urmele. Am aceasta alergie de vreo 7-8 ani aproximativ si imi iasa primavara-vara, depinde. Din pacate nu stiu la ce sunt alergica. Mi-am facut tot felul de analize, am umblat pe la multe cabinete de dermatologie si am incercat de doua ori si in Spania dar tot nu au reusit sa imi spuna la ce sunt alergica. Doi dintre medicii la care am fost mi-au spus ca nu sunt alergica la nimic si ca nici nu am ceva probleme cu piele. Dar chiar nu pot sa imi dau seama ce mi se intampla. Nu stiu ce sa ma mai fac si ce creme sa folosesc. Mi-au dat de la farmacie niste pastile dar dupa ce le-am terminat din nou au inceput mancarimile. sad Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat dacă ai fost la un control la medicul specialist ALERGOLOG ( pentru nişte teste alergologice ).

1. Dacă discutăm de alergiile alimentare ( alergie la anumite alimente ), atunci POŢI încerca să GUŞTI cantităţi foarte MICI din fiecare aliment!

Se gustă doar un SINGUR aliment/zi!

Dacă nu apare nici o reacţie alergică, atunci, în următoarea zi, GUŞTI alt aliment.

Vezi detalii despre alergiile alimentare la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-alimentare_830

2. Dacă discutăm despre ALTE alergii ( sau de alergii alimentare pe care le-ai avut DEJA, chiar fără să-ţi dai seama ), atunci se pot efectua TESTE alergologice ( complete ) şi vei afla toate substanţele la care eşti alergică :)

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Investigatii/teste-alergologice_836

http://www.cdt-babes.ro/articole/alergie-test-alergologic-cutanat.php

Toate cele bune.