| Lola200228 a întrebat:

Am o intrebare.
Cand iti faci analize de sânge, după ce a terminat cu investigațiile, etc...Ce se intampla cu sangele? Il aruncă sau il dau la spitale. Asta doar dacă is bune analizele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se incinerează.

| Violleta2022 a răspuns:

Se spala eprubetele cu solventi speciali pentru a ucide bolile si bacteriile respective si se arunca la chiuveta!
Pentru analizele medicale se recolteaza doar cateva grame de sange, taman cat este nevoie de cateva picaturi pentru fiecare analiza. Pe cand, pentru a dona sange, se recolteaza sute de grame (500-1000grame) si asta, numai dupa ce se stie cu siguranta ca esti perfect sanatos si ca samgele nu contine bacterii, virusi sau boli.

| sierra1 a răspuns:

Dacă asta te frământă, află că toate produsele bilologice se distrug prin incinerare

| ChristianKalman a răspuns:

Hei! Nu îl dau către spitale, e o cantitate nesemnificativă. Mai mult ca sigur îl aruncă, dar nu știu cum.