| Amedeia a întrebat:

Buna am o intrebare! ce antibiotic as putea lua pentru infectie la masea! nu e umflata doar ma doare foarte tare! stiu ca trebuie sa merg la dentist si o sa merg dar momentan nu am bani si trebuie sa imi faca mai multe! dupa craciun cand o sa merg sa lucrez o sa merg si la dentist ca nu mi-e frica dar asa e cand esti sarac si nu ai bani! va rog sa imi ziceti ce antibiotic as putea lua. sa imi treacaa macar pentru o perioada

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Mor când văd oameni care iau antibiotice după ureche, mor.
Și după ce vă îndesați antibiotice vă întrebați de ce nu mai merg când chiar aveți nevoie de ele și le prescrie doctorul.
Dacă vrei neapărat antibiotic măcar vorbește cu doctorul de familie, că asta-i gratuit. Până atunci analgezice.

| vangaelis a răspuns (pentru FucktheSystem):

Mare om, mare vorba. Ai un ok din partea mea

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În primul rând, NU se administrează medicamente ( în special, antibiotice ) FĂRĂ a fi prescrise de medic!

Apoi, tu NU şti ce ai - deci, e posibil să NU fie necesar un tratament cu antibiotice!

Faptul că "măseaua te doare foarte tare" NU înseamnă că e vorba de o infecţie şi atunci NU ai de ce să iei antibiotice!

Poate fi afectat nervul acelei măsele ( din cauza unei carii )...

TREBUIE să mergi la stomatolog pentru a vedea care este cauza acelor dureri.

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Amedeia explică (pentru bursuc001):

Multumesc! am fost la doctor...

| bursuc001 a răspuns (pentru Amedeia):

Cu plăcere!

Multă sănătate.

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand, nici un farmacist,, responsabil '' nu-ti va da antiboitic fara prescriptie medicala!
In al doilea rand, nici dentistul nu lucreaza pe o masea infectata.Iti va antibioticul potrivit.

| andreia67 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Exact, trebuie reteta. Dar de dat iti da, in majoritatea cazurilor. Dar in cazul asta 99% trebuie extractie. Mie mi-au scos la facultate doi dinti alaturati deodata. Nu a fost foarte placut. Stiu ca au fost 80 RON ambii dinti de scos + 10 RON radiografia.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Un tratament cu antibiotic e vreo 20 RON, o extractie e 50. E chiar asa scump?
Cauta un dentist mai ieftin, cel mai ieftin e la Facultate dar trebuie trimitere de la medicul de familie altfel platesti 20 RON consultatia. Dar n-ai parinti, rude, prieteni sa te imprumute, nu e vorba de o suma mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si pe mine ma doare de innebunesc, am pus si eu intrebarea, asteptam raspuns. Eu i-am dat cu alindor dar... fara efect.Cineva imi zice ca augumentinul de 100 mg e bun, una la 12 ore.

| giony54 a răspuns:

Nu lua antibiotic fara recomandarea medicului.

| bogboy101 a răspuns:

Daca nu ai bani renunta al abonamentul de internet si dpa o sa ai bani de extractie.iti garanttez ca in 2 luni faci de 80 lei -90 lei.ok salut si sper sa-ti treaca.

| FoarteTareFrate a răspuns:

Ketonal,augumentinul...ei bine... poate avea efecte nasoale, deranjante, am trecut prin astahappy. Mai bine ia pastile Ketonal!

| 26andrei26 a răspuns:

Te sfatuiesc augumentin. e foarte bun, fratele meu i-a de cate ori il i-a durerea de masea.

| vladflorin a răspuns:

Buna, ai grija cu asta ca poti face infectii foarte grave si urca in sus dar ca si calmant ia Ketonal/Aulin

| Amedeia explică:

Multumesc din suflet pentru recomandare! o sa incerc cand merg in Romaia