| Idkedhensu a întrebat:

Buna, am o intrebare despre pastile, eu nu pot sa inghit pastilele cu apa, adica am putut pana acum 2 zile dar nu mai pot, nu stiu de ce, intrebarea mea este, corpul extrage vitaminele daca le faram ca pe un praf si le pun sa se dizolve in apa si dupa o beau? E vreo problema? (dau funda)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt pastile care nu se sparg, fiindca au o acoperire speciala fiind extremd e amare.
Idealete sa le inghiti, fiindca poti, odata ce intrdocui in gura bucati de 10 ori mai mare de manacrea, decat o vitamian din aia.
Deci, incerca sa inghiti, fiindca se poate!

3 răspunsuri:
| ValentinMihai78 a răspuns:

La ce să vă chinuiți să le faceți praf, diluați în apă, când există vitamine și minerale efervescente? Cumpărați pastile efervescente și rezolvați treaba. Sau injectabile și le faceți la cabinetul medicului de familie.
Vitaminele care se înghit nu se mărunțesc, deoarece au gust neplăcut. În general, toate pastilele se înghit întregi!

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Organismul le absoarbe doar ca unele sunt recomandate sa le iei ca atare pentru ca au la exterior un strat protector pentru stomac

| DrMihailoviciS a răspuns:

Nu este absolut nici o problema, gândiți-vă ca în stomac se întâmplă aproape același lucru, pastila tot de lichide va fi digerata. Ba chiar, dacă diluati pastila în apa, faceți o favoare sistemului digestiv.