| monster193 a întrebat:

Buna, am o intrebare.Din cate am inteles, medicii specialisti care au minim 5 ani de vechime pot da un examen ca sa devina medici primari. Daca este un caz foarte grav pe care medicul specialist nu poate rezolva, pacientul este trimis catre medicul primar. In ce specializari trebuie sa fie pregatit medicul primar? Trebuie sa stie toate specializarile sau este medic primar in domeniul lui? Cu ce se ocupa un medic primar diferit de un medic specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Medicul primar este pregătit în specializarea la care s-a
' perfecționat ' în acești ani de activitate. Domeniul este același (medical). Medicul primar nu este superior, ci doar mai experimentat, teoretic, cel puțin, așa scrie în actele oficiale. Un medic poste fi bun chiar și dacă este doar specialist, atâta timp cât a primit autorizația și I se permite sa lucreze, cel mai probabil are și motive sa o facă. În rezidentiat, toți sunt pregătiri pe măsură pentru a profesa, mai mult sau mai puțin dar nu sunt diferențe prea mari. Un calificativ nu îl superiorizeaza.