| MariaLarisaElena a întrebat:

Bună, am o mâncărime în zona intimă și o secreție albă brânzoasă. Am luat urinex și ovule pe bază de plante dar tot așa am mâncărime. Îmi poate spune cineva de la ce am așa mâncărime, sau ce sa iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Secretia si mancarimea provin de la o infectie cu CANDIDA albicanis.
Urinex este util pentru infectia urinara, ceea ce nu este cazul la tine.
Ceea ce ai tu nevoie se numeste CANESTEN OVULE si sunt ovule vaginale pentru 3 sau 5 zile, iar pentru labii se foloseste CANESTEN crema/unguent.

Daca aceste mancarimi si scurgeri branzoase au aparut dupa sex, atunci baiatul are si el candida si va trebuii si el sa faca tratament concomitent cu tine, cu canesten unguent sau alta crema antifungica (aplicata de 2 ori pe zi pe penis, dupa ce-si spala penisul cu apa calda si sapun si-l sterge bineinteles), crema pe care ti-o poate recomanada farmacista.

Pe toata perioada tratamentului, pana la vidnecarea completa, sexul este interzis, ca sa nu va recontaminati.

2 răspunsuri:
| CalinaXandra a răspuns:

Candida, cel mai probabil Care se tratează cu ovule și fără prescripție medicala doar ca va trebui sa iei și Fluconazol o pastila sau doua, după caz. Una la începutul tratamentului cu ovule și a doua la final de tratament. Atenție. Trebuie sa ia și partenerul fluconazol și fără contact sexual pana nu trece. Dar pentru liniștea ta consulta și un medic el va ști cel mai bine ce tipuri de ovule sa îți dea. La farmacie dacă mergi și spui ca ai candida ca asa ai citit pe net s-ar putea sa nu îți dea nimic pe motiv ca nu ești tu medic sa îți pui diagnostic. Dacă nu îți permiți o consultație sau un set de analize mergi doar la farmacie și spune-le exact ce simptome ai.