| speechless070 a întrebat:

am o mare problema. Eu am 1. 50 si 33 de kg, voua vi se pare putin pentru ca toata lumea imi spune ca sunt f slaba si trebuie sa mai ingrasi dar eu nu vreau. Mi-e teribil de frica sa ma ingras sa fiu cum eram inainte ( mai plinuta). Mai rau... prapadesc foarte multa mancare. doar o mestec si apoi o scuip. Tot timpul ma gandesc doar la mancare si as manca intruna...sunt obsedata de mancare dar daca mananc intru in panica si imi pare rau ca am mancat. Cred ca aproape toata mancarea din casa am prapadito asa. ce sa fac sa scap de obiceiul asta? si chiar credeti ca trebuie sa mai ingras pentru ca imc-ul imi indica ca sunt subponderala. imi cade parul si mi s-a oprit menstruatia de 6 luni. help

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Intr-adevar, esti intr-o faza a anorexiei care se poate agrava de la saptamana la saptamana. Am trecut si eu prin asta dar mi-am revenit dupa ce am gandit la rece toata situatia, fiindca si eu constientizasem, ca si tine de altfel (ceea ce e foarte bine) ca ceva nu este in regula si ca toata chestia asta se transforma, incetul cu incetul, intr-o obsesie in toata regula.
Ceea ce poti face, astfel incat sa nu ti se para ca "iti scapa lucrurile de sub control" (cu siguranta ca stii despre ce vorbesc, senzatia aceea mereu prezenta cand te gandesti la a manca si la tot ceea ce ar putea implica) este nu neaparat sa te ingrasi astfel incat sa devii asa cum ai fost inainte, ci sa ajungi la o greutate ceva mai rezonabila, sa zicem de 37 kg. Pentru a incepe, mai intai calculeaza-ti cate calorii poti consuma daca ai greutatea de 37 kg (gasesti foarte usor pe Internet un astfel de calculator), apoi incepe sa mananci, astfel incat sa nu depasesti acel numar (cu aproximatie, bineinteles). In cateva saptamani vei ajunge sa ai o greutate mai okay, chiar daca tot subponderala vei fii.
Ceea ce este foarte bine e ca ai constientizat ca ai o problema, iar daca nu te lasi invinsa de obsesia aceasta, vei ajunge la un "compromis", sa-i zicem, care nu iti poate distruge sanatatea, dar nici nu vei fii "fara control" asupra a ceea ce mananci. Crede-ma, am trecut si eu exact prin toate astea acum nu mult timp si sunt sigura ca o sa poti trece si tu peste asta, ajutandu-te de una singura.
Cat despre menstruatie, iti va reveni treptat, peste cateva luni. Va dura ceva pana sa se regleze, insa va fi in regula si din punctul acesta de vedere. Iar parul va inceta sa iti mai cada dupa ce o sa ai o alimentatie adecvata.
Ca sa inchei, iti urez succes in toata treaba asta si sa fii cat se poate de rationala, fiindca nu te ingrasi de la o portie mai mare sau de la o bucata de prajitura sau tort o data pe saptamana.

3 răspunsuri:
| 93Anna93 a răspuns:

Ceea ce ai tu se numeste anorexie.Este o boala foarte grava si te poate ucide. Ai nevoie de doctor. La inaltimea ta ar trebui sa ai cam 40 de kg. Iti pui sanatatea si viata in pericol si da, chiar trebuie sa te ingrasi pentru binele tau.Nu e bine ca ti s-a oprit menstruatia si nici ca iti cade paral.Trebuie sa te fortezi sa mananci.Nu ai cum sa te ajungi grasuta din nou. Trebuie sa le ceri ajutorul parintilor.Nu te juca cu sanatatea ta.

| Aditzu a răspuns:

Doamne sfinte. fata, mai ai putin si ajungi la colapsuri psihice.
intelege ca nu e bine sa fii scobitoare! mai ales ca esti si mica de inaltime.
oare ai tai parinti nu te ajuta? trebuie sa te duci la doctor si la un psiholog mai ales. "as manca intr-una", "mi-e frica sa fiu plinuta" (probleme psihologice). BFT IN VIATA

| Dany19 a răspuns:

Draga mea aici nu mai e de glumit. Daca continui asa ai sa ajungi prin spitale sau mai rau. Nu ti-o zic cu rautate dar consulta un doctor specialist. Si stai linistita ca nu vei arata rau cu cateva kilograme in plus, din contra. Si faptul ca ti s-a oprit menstruatia e foarte rau. Cum a zis si marina93, se poate sa fi anorexie. Sper ca vei asculta de sfaturile noastre. Multa bafta!