| Anaa939839393 a întrebat:

Am o măsea care simt că,cade, am doar ca o senzatie asa ca va cadea, dar ea nu se zgaltaie, mentionez ca maseaua nu ii de lapte. O sa ma duc si la dentist dupa ce trece putin pandemia dar deocamdată vreau sa stiu daca a mai patit cineva asa! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Cunosc cazuri de persoane cu paradontoza, dar au avut astfel de probleme dupa 30/40 de ani. Mergi cat mai curand pentru un control.

| Skarr a răspuns:

Daca nu te doare si nu se misca. De ce ai crede ca o sa cada. Si eu am avut senzatii ca am 100 de chestii diferite. n am avut nici una asa ca nu cred ca ai nimic. Si eu am avut senzatia asta cu dintele odata. Au trecut 2 ani si inca e aici.

| Mmn a răspuns:

Daca e intreaga si nu se misca nu are cum sa cada. O masea inainte sa cada se clatina foarte tare. Probabil ai o sensibilitate si iti da o senzatie mai ciudata pe care tu o asimilezi asa.

| Naavin a răspuns:

Dintele sau maseaua respectiva poate fi slabita daca are probleme. Gingia la fel, poate suferi o infectie, ce duce la senzatia de "dinti care se misca".
Eu zic sa nu astepti cu pandemia, nu iti va mai pune nimeni dintele tau, crescut si format de corpul tau, inapoi.
Un dinte real, viu, sanatos sau nu(dar macar e acolo, eu iti spun din experienta, am un premolar obturat pe canal, adica fara nerv, dar e aproape la fel de "tare" ca ceilalti) nu face cat cei mai scumpi dinti de portelan. Fa-ti o programare la dentist, el/ea va sti exact ce problema ai, noi doar ne putem da cu parerea, dar nu te putem ajuta; daca totul e curat si dezinfectat nu ai de ce sa te temi.
Multa sanatate!