| Anaa939839393 a întrebat:

Am o măsea care simt ca, cade dar senzatie nu ii permanenta dispare si reapare mai tarziu. Cand o ating cu degetul gen jos cu partea care mestec a maselei, nu lateralele simt un impuls, cred ca nervul! De durut nu ma doare, cariata nu ii iar accidente nu am avut la ea si nici nu se misca. Masea nu este de lapte! Senzatia asta am avut-o si prin aprilie a durat o saptamana si apoi a disparut si a aparut acum. Mă voi duce si la medic dupa ce se linistesc apele cu pandemia asta, dar pana atunci vreau niste pareri si cine a mai patit. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Si daca calci pe ea pulseaza? Pare sa fie nervul afectat, exact cum ai descris tu am avut si eu candva impresia ca mi se misca o masea permanenta, eu trageam de ea si in oglinda o vedeam ca se misca, o simteam mai sensibila. Du-te la dentist si vezi ce e cu ea, asta daca te mai sacaie

| Anaa939839393 explică (pentru Drimmero):

Nu de fiecare data cand apas simt acea pulsatie, uneori. Iar senzatia ca ea ar cadea nu ii permanenta apare si dispare

| AlexElektro1987 a răspuns:

Maseaua chiar daca nu pare ca este cariata la suprafață, la interior poate fi neagra. Stiu senzatia pe care o descrii, am patit si eu la fel si este nervul afectat. Incearca sa nu mai mesteci pe partea respectiva sau mesteca cat mai putin in zona aceea. Deocamdata pana nu simti durere, nu ai ce sa faci. Daca pana ajungi la stomatolog o sa inceapa sa te doara, ia un Paduden, Antinevralgic sau Aulin.