| AntonelaCK a întrebat:

Bună! Am o mica problema legata de întârzierea menstruației. Trebuia sa îmi vina pe data de 19 și nici pana astăzi nu mi-a venit. Ca și simptome... am mici înțepături (din cand in cand în zona ovarelor) și o scurgere alba.
Dat fiind faptul ca am avut câteva contacte sexuale neprotejate, am făcut 3 teste de sarcina. 2 pe data de 20 și unul ieri pe 23. Toate 3 negative, însă menstruația nu apare.
Ce îmi recomandați sa fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bronson1 a răspuns:

Eu zic sa-i faci o reclamatie scrisa la ANPC pentru intarziere, cu mentionarea unui control. Va trebui sa precizezi data in care ar fi trebuit sa ajunga, cate zile au trecut de cand trebuia sa se faca si nu s-a facut livrarea menstruatiei, si pretentiile dvs fata de furnizor.

Am facut o gluma proasta sa sparg gheata, ca nu m-am putut abtine.

Acum sa iti dau si un raspuns serios, corespunzator:
Pare sa fie o infectie, posibila gonoree. E greu sa ne dam seama asa pe net. Iti propun sa iti faci o programare la ginecologie, si vei sti exact ce ai si cum se trateaza corect.

Sunt intr-adevar cazuri in care poti primi un diagnostic destul de relevant, pe net. In cazul tau, insa, nu merita sa risti si sa astepti aiurea, poate se agraveaza infectia sau ce o fi. Sunt anumite in acea zona care pot produce infertilitate, daca se agraveaza. Si asta e pe viata.

De asemenea, daca te gandesti sa te tratezi de capul tau cu antibiotice, iti spun de ce sa nu o faci:

Antibioticele luate necorespunzator pot ucide flora intestinala si pot provoca ciuperci in diferite zone ale corpului. De la ciuperci ajungi sa puti in zonele afectate, indiferent cat te speli, pana le tratezi corespunzator cu antifungice. De la flora intestinala distrusa pot aparea intolerante la diferite mancaruri (lactate, ceapa, usturoi, etc.). pentru ca ele sunt descompuse in intestine de catre anumite familii de bacterii, pe care tu le ucizi, luand antibiotice.

E foarte greu, uneori chiar imposibil sa ti-o refaci asa cum ai fi avut-o in mod natural.

Pentru gonoree, pe vremea mea se facea tratament cu penicilina. Daca tu iei aiurea penicilina ca s-ar putea sa fie gonoree si de fapt nu e, ti-ai facut rau aiurea. Poate e o infectie vaginala care se trateaza cu antibiotice care se introduc in vagin, si nu se consuma pe cale orala.

Deci, du-te linistita la medic, si trateaza-te corespunzator. Rau n-are ce sa-ti faca.

| Bronson1 a răspuns:

De asemenea:
Testele de sarcina se fac la cel putin 14 zile dupa contact. Altfel l-ai facut degeaba, ca nu iti arata de pe o zi pe alta daca esti sau nu insarcinata.

| RAY a răspuns:

Sa te pregătești sa fii mămică

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa faci un test corect de sarcina numai DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test de sarcina facut inainte de 21 de zile va arata eronat si va fi inutil.