| Maria4678 a întrebat:

Buna! Am o nelamurire. Practic echitatie (calarie) de performanta iar in urma unei cazaturi am ramas cu ceva dureri de spate. Maine merg la ortoped sa vedem ce este de facut. Problema este ca am auzit (de la rude rolling on the floor) ca in cazul fizioterapiei nu ai voie sa iesi prea mult din casa in timpul tratamentului si nici sa faci prea multa miscare. Nu prea as vrea sa intrerup antrenamentele. Chiar nu ai voie sa te "misti" in zilele in care mergi la fizioterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, antrenamentele trebuiesc puse in cui si repaus total, pana la refacerea completa a coloanei.
Recomand xray si un ortoped sau chiropractor foarte bune, ca sa te puna pe picioare.

| Vântulalb a răspuns:

Ba poti sa iesi din casa. Ce prostie! Poti sa te plimbi. Dar nu mai ai voie sa faci efort, si mai ales sa nu faci miscari care iti afecteaza coloana. La calarie nu e indicat deloc sa mergi pana nu te vindeci.
Intreaba medicul in mod expres despre asta.