| Tudor_2273 a întrebat:

Buna,

Am o problema, am fost depistat cu PCR ADN Chlamydia trachomatis dupa testul de urina. Ce fac acum? La ce doctor sa ma adresez. Urolog? Medicul de familie e in concediu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Chlamydia e boala cu transmitere sexuala, fain te-ai incaltat. Du-te la venerologie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai "câştigat-o" în urma unui act sexual NEPROTEJAT ( partenera fiind infectată, probabil asimptomatică )!

Tratamentul poate fi prescris de medicul dermato-venerolog sau de urolog.

Oricum, ai NEVOIE de Trimitere de la medicul de familie ( pentru o consultaţie în cabinet/clinică "de stat" )!

Chiar dacă medicul tău de familie se află în concediu, ar TREBUI să aibă "înlocuitor"!

Eu îţi recomand să iei legătura ( telefonic ) cu medicul de familie şi îţi va spune la ce medic să mergi pentru ca să-ţi dea Trimitere la specialist.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......matis_1115

http://www.ginecologie.ro/Default.aspx?&boliid=36&tabid=143

Toate cele bune.

| ElenaSA a răspuns:

Nu-l mai speria.Tot la urolog.Probabil iti va da un antibiotic daca ai facut urocultura stie ce sa-ti dea.

| ElenaSA a răspuns:

Dupa ce istoricul medical a fost realizat, trebuie facute urmatoarele:
- un examen ginecologic pentru femei
- un examen urologic (pentru uretrita sau epididimita) pentru barbati
- un test urinar pentru Chlamydia daca nu este nici un motiv pentru a fi facute examenele ginecologic sau urologic.
Tratament ambulatoriu (la domiciliu)

Nu exista un tratament care sa poata fi facut la domiciliu fara a fi consultat medicul specialist. Antibioticele trebuie adminstrate exact conform prescriptiei medicale. Numai in acest fel infectia poate fi vindecata.
Descoperirea unei infectii cu chlamydia poate determina sentimente negative despre persoana insasi si despre partenerul sexual. Pot aparea stanjenirea, rusinea, furia fata de persoana care a transmis infectia. Se recomanda in aceste cazuri consilierea psihologica.

Tratamentul antibiotic, administrat conform prescriptiei medicale, vindeca infectia cu chlamydia.
Daca antibioticele nu sunt administrate corect, infectia nu va fi eradicata. Tratamentul prompt previne transmiterea infectiei si reduce riscul complicatiilor, cum ar fi boala inflamatorie pelvina.
Trebuie evitate contactele sexuale neprotejate pana cand persoana infectata sau partenerul sexual nu au terminat complet tratamentul.
- Azitromicina
- Amoxicilina
- Doxiciclina
- Eritromicina
- Ofloxacina
- Levofloxacina

Toate aceste antibiotice pot fi prescrise barbatilor si femeilor care nu sunt insarcinate. Femeile insarcinate pot lua doar urmatoarele antibiotice:
- Eritromicina
- Amoxicilina
- Azitromicina
In cazul nou nascutilor poate fi administrata doar Eritromicina.