| Florid a întrebat:

Am o problema care ma macina!
De o saptamana jumatate mi-am dat un piercing in buric impreuna cu o prietena! Problema este urmatoarea: ea nu mai simte niciun fel de durere, dar la mine partea de sus este permanent imflamata si ma doare in orice pozitie stau, chiar si atunci cand se atinge putin de bluze (nu in sensul de agatare) iar tot in partea de sus gaura si-a dublat volumul.(l-am ingrijit exact asa cum mi s-a zis, am urmat sfaturile persoanei care l-a facut, dar degeaba).
Ce ma sfatuiti? Sa-l scot?
Va rog sa ma ajutati, nu mai stiu la cine sa apelez, poate este cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vclaudiu7 a răspuns:

Daca chiar te deranjeaza in permanenta mai bine scoate-l si vezi daca durerea persista.

| Florid explică (pentru vclaudiu7):

L.am scos! Sunt linistita acum ca nu e vorba de o infectie! Probabil ma vindec eu mai greu. L.am dezinfectat bine, am cuuratat zona si l.am pus la loc nu mai doare la orice atingere acum! Plus ca am observat ca piercingul este putin cam prea oval si mai mic decat normalul! Astept sa se implineasca o luna sa il pot schimba, probabil si din cauza aceasta exista durere

| vclaudiu7 a răspuns (pentru Florid):

Ma bucur happy

3 răspunsuri:
| Madsan a răspuns:

Salut! Conteaza ft mult din ce material este piercingul. Cel mai bine este sa alegi un model din bioplast cand iti faci gaura. Este un fel de plastic folosit si in medicina care nu creaza reactii alergice si ajuta la vindecarea ranii/gaurii. Oe site-ul asta gasesti multe modele. Iti las aici un exemplu.
https://www.getwild.ro/......214CC.html
Si piercingurile din titan sunt recomandate, nici ele nu provoaca alergii dar pentru inceput eu as zice sa megi pe bioplast, pana se vindeca.