| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema de care mie cam rusine.Am 14 ani si am foarte multe fire albe in cap, le am de mult timp.Cum scap de ele? Parintii nu imi dau voie sa ma vopsesc. Daca puteti sa imi dati niste leacuri naturaliste.Si sa imi spuneti pls daca este vreo problema sa incaruntesc asa repede. plss

dau FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Awndre a răspuns:

Hm. uleiul de ricin nu face altceva decat sa hidrateze si da luciu parului. Pentru firele albe ia-ti nuantator... e un fel de vopsea fara amoniac.nu-ti strica parul. Incearca sa vb cu ai tai si sa-i faci sa te inteleaga thinking

7 răspunsuri:
| CataZRO a răspuns:

Salut nu mise pare o problema din contra din bunici se spune ca aceste fire iti aduc noroc si e adevarat

| bangau91 a răspuns:

Iti recomand Ulei De Ricin e ft bun pentru par si e ieftin il gasesti la orice farmacie happy. Sper sa iti fie de folos rasp meu. bft tongue

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.benessere.ro/Frumusete/490/Fire-albe-timpurii.html
Nu grăbi lucrurile!
Pa, pa.

| andreeeeea a răspuns:

Incearca sa iti suvitezi parul.mai exact chiarrr firele albe.
suvitaul nu face asa rau ca si vospeaua si poate aitai vor fi de acord cu asa cevahappy

| kareina a răspuns:

Parerea mea este urmatoarea:ar fi o greseala f mare sa incepi sa te vopsesti de la varsta asta, hai, odata ar merge, de proba, dar gandeste. te ca nu poti sa o tii tot asa.Pana cand? Pana incep firele albe de batranete? Incearca sa fierbi mai concentrat, adica mai mult, frunze de nuc, daca ai parul, in general, de culoare inchisa si stai un pic cu capul in apa aceea, vezi, incearca.Bafta!

| ragaman a răspuns:

Stai linistit, la fel cum poti avea depigmentari ale pielii poti avea si depigmentari ale parului. nu are de ce sa-ti fie rusine, daca cineva rade de tine spune-i ca e un semn de intelepciune(doar sa nu ajungi sa crezi si tu asta) si nu-l baga in seama.

| monalysa_4523 a răspuns:

Buna! Va salut pe toate/toti cu mare drag si respect.kissVreau sa va impartasesc si voua experienta
mea cu firele albe. Primele fire albe mi-au aparut pe cand eram in clasa a12a. Cand le-am vazut, am fost ingrozita gandind ca tot capul se va albi. In fine am fost linistita de parintii mei ca acest lucru nu se va intampla. Un an mai tarziu, observ ca au aparut mai multe. Atunci chiar m-m-am inspaimantat, mai aveam un pic si intram intr-o depresie. Am cautat sfaturi pe internet, in reviste, pe la farmacie. Toate acestea imi spuneau ca singura solutie ar mai fi vopsirea. Am luat insa hotararea sa ma incred din nu au mai aparut. L-am rugat dint tot sufletul, in continuare, sa se atinga de mine, sa nu-mi mai apara si altele. Credeti-ma fetelor/baieti, ca Dumnezeu este atat de bun si milostiv incat poate rezolva orice problema in cele mai mici detalii. Luati, va rog, seama la versetul biblic care spune:,, Si aruncati asupra Lui toate ingrijorarile voastre, caci El insus ingrijeste de voi. Vroiam sa va mai zic ca am fost pana si la un doctor care mi-as spus ca nu se mai poate face nimic, ca sa ma vopsesc. Sa stiti ca ce nu este cu putiinta la medici este cu siguranta la Domnul. El este medicul mediciilor. Slavit sa fie numele Lui! Aceasta problema pe care Domnul mi+a rezolvat-o m-a apropiat mai mult de El. In continuare voi da cateva sfaturi pentru a evita firele albe premature: 1.Nu folositi niciodata apa oxigenata pentru decolorarea parului( eu am facut prostia asta si nici nu stiti cat regret). Aceasta nu face decat sa distruga structura chimica a parului, ducand la ingalbenirea lui in timp si chiar la albire.2 Vopseaua nu face decat sa mascheze problema asta si in plus o agraveaza ducand la uscarea acestuia si in final la albire.3 Asigurati-va necesarul de vitamine. Cele mai bune pentru par sunt B6 deoarece sintetizeaza melanina ( substanta care da culoare parului) si vitamina B12. 4. Folositi antioxidanti( gasiti la farmacie) care au rolul de a intarzia procesul de albire si imbatranire in general. 5 Renuntati la fumat! Despre uleiul de ricin am auzit ca intarzie albirea. Un alt remediu pe care l-am gasit si eu pe internet este un amestec de tartacuta si ulei de nuca de cocos. Tartacuta este un alt remediu popular pentru par alb, care poate restabili pigmentul de par. Mai intai de toate, taiati in bucati tartacuta si lasati-o sa se usuce la soare. Apoi inmuiati bucatile uscate in ulei de nuca de cocos si asteptati aproximativ 3-4 zile, apoi fierbeti-le pana devin negre. Utilizati acest ulei impreuna cu ramasitele de tartacuta in masajul scalpului. Si nu in ultimul rand cereti-I ajutorul si incredeti-va in Domnul Dumnezeul nostru caci El are putere in cer si pe pamant si mai cu seama asupra firelor noastre de par alb, ale caror numar tot El il cunoaste. Va doresc multa sanatate, success, fericire si o viata cat mai aproape de Dumnezeu care este cel mai minunat, bun si milostiv din tot universal acesta!